"Yokluk-Butlan" nedir?

"Yokluk-Butlan" ile ilgili bilinmesi gereken bütün detayları Avukat Pınar Eldem sizler için açıkladı.

"Yokluk-Butlan" nedir?
07 Nisan 2017 Cuma 14:32

-Kapınız olmadığı için 90x120 ölçülerinde bir mukavvayı kapı olarak kullandığınızı varsayalım. Her ne kadar siz kapı niyetiyle bu mukavvayı kullansanız da mukavvadan kapı olmayacağını hepimiz biliriz. Neticede menteşesi – kasası - kapı kolu - anahtarı ve kilidi olmayan kapı olmaz.

Hukukta bu duruma “YOKLUK” adı verilir. Kurucu unsurları (kurucu unsur; işlemi kuran esas unsurlardır) olmayan, karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanları bulunmayan işlemler kurulmamış olur. Kurulmamış işlemler de yoktur.

-Menteşesi – kasası - kapı kolu - anahtarı ve kilidi olmayan mukavvadan kapı olmayacağını kabul ediyoruz ve mukavvaya menteşe ekliyor bir kasaya onu monteliyoruz. Ancak kapı kolu ve kilidimiz ile anahtarımız olmadığı için bunlar eksik kalıyor.
Evet, kapı görünümünde bir şey yaptık doğru, ama açılıp kapanmıyor ve kilitlenmiyor.. İşte hukuken var olduğu halde sakat olduğu için sonuç doğuramayan işlemler de böyledir.

Hukukta bu duruma ise “MUTLAK BUTLAN” deniliyor. Sözleşmenin kurucu unsurları vardır ancak çok önemli geçerlilik şartı/şartları bulunmamaktadır.

BUTLAN HALLERİ İKİ TÜRLÜDÜR=> MUTLAK BUTLAN – NİSBİ BUTLAN;
Birinci sakatlık türü telafisi olmayan, kesin sakatlık, yani mutlak butlan halidir.
 
Kamu düzenini ilgilendiren koşullara uyulmaması halinde hukuki işlem baştan itibaren geçersiz yani mutlak butlanla batıl sayılır. Üstelik bu telafisi olmayan bir durumdur. Taraflar aralarında anlaşıp sakatlığı düzeltmek isteseler, aradan yıllar geçse bile hükümsüzlük (butlan) düzelmez. Bir dava sırasında hükümsüzlük (butlan, mutlak butlan), hakim tarafından kendiliğinden (re'sen) dikkate alınır.
 
İkinci sakatlık türü telafisi olan sakatlık hali olan nisbi butlan ya da iptal edilebilirlik sakatlık türüdür. Hukuka aykırılığın daha hafif bir nedenden kaynaklanması halinde işlem kendiliğinden geçersiz sayılmaz. Ancak taraflarca belirli bir süre içerisinde iptal talebinde bulunulmazsa geçerli hâle gelir. Bir dava söz konusu olduğunda, hakim hükümsüzlük durumunda olduğu gibi kendiliğinden iptal kararı vermez.
 
-Kapının açılıp kapanmadığını - kilitlenmediğini görüyoruz. Kapı kollarını ve kilidini de takıyoruz. Fakat kapı kilidini tam yerleştirememişiz. Ufak bir hatada kapı ne açılıyor ne kapanıyor. Siz bu durumu bildiğiniz için kapınızı çok dikkatli kilityor ve kilidi açıyorsunuz yani artık kapınız işinizi görecek durumdadır. Dikkatli olduğunuz sürece artık bu sizin kapınızdır. Bu kapının gerçek bir kapı olmadığının taraflarca ortaya çıkarılması gerekir.
Yani; bir hukuki işlemin geçersiz sayılması için işleme taraf olanların bunu ortaya çıkarması gerekiyor ise bu duruma da “NİSBİ BUTLAN” denilir.

Anketler İstanbul için ne diyor? (23 Haziran 2019 yerel seçimleri)

İŞTE SON YAPILAN 3 ANKET SONUCU 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynep - 2 yıl önce
Dolandırı tarafından yapılan evlilik yokluk mudur
Misafir Avatar
abdullah - 11 ay önce @Zeynep
hayır eğer ortada hata hile ya da tehdit ile yapılan evlilik var ise nispi butlan la geçersiz olur evlilik