'Çölde Av' sergilenmek için gün sayıyor

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı koleksiyonuna kazandırılan Türkiye'nin en büyük oryantalist tablosu "Çölde Av", kasımda sanatseverlerle buluşturulacak.

'Çölde Av' sergilenmek için gün sayıyor
11 Mart 2019 Pazartesi 13:04

Sait Halim Paşa Yalısı'ndan alınarak üç aylık titiz bir hazırlık  aşamasından sonra Resim Müzesi'ne nakledilen tablo, müzenin sonbaharda açılması  planlanan ikinci bölümünde sergilenecek.
 
Fransız ressam Felix-Auguste Clement'e ait 35 metrekarelik tablonun  detaylarını AA muhabirine anlatan Milli Saraylar İdaresi Baskanı Dr. Yasin  Yıldız, özel oluşturulan atölyede tablonun restorasyonunun devam ettiğini  söyledi.

"Ceylan Avı" olarak da bilinen tablonun kayıtlara göre Türkiye'deki en  büyük tablo olduğunu aktaran Yıldız, "Başlangıçta Osmanlı'nın Mısır'daki valileri  olan hidivler, daha sonra Mehmet Ali Paşa'yla başlayan istiklalleşme  faaliyetleriyle birlikte, özellikle 19. yüzyıldan itibaren Osmanlı topraklarına  önemli bir kültürü ve zenginliği getiriyor. Bu zenginliğin sonucu olarak gerek  somut kültürel varlığımıza, gerek günlük teşrifat hayatına İstanbul'a yeni  adetler de geliyor.Beykoz Kasrı, Hidiv Kasrı, Sait Halim Paşa Yalısı gibi pek  çok taşınmaz eser bırakıyorlar İstanbul'a. Taşınır en önemli eserlerden birisi  olan bu tablo da Osmanlı'nın son dönemindeki Osmanlı-Mısır ilişkileri, hidivlerin  Osmanlı hayatındaki rolü üzerinde ciddi bir sembol." diye konuştu.

 
"Ülkemizin tarihi mirası açısından önemli bir hizmet"

 
Yıldız, tabloyu Sait Halim Paşa'nın babası olan Abdülhalim Paşa'nın  yaptırdığını belirterek, şöyle devam etti:
 
"Abdülhalim Paşa bu tabloyu aslında Mısır'daki sarayı için yaptırıyor  fakat daha sonra, oğlu için aldığı yalıya nakledilip yıllarca orada muhafaza  ediliyor. Daha sonra Sait Halim Paşa envanteri Kültür ve Turizm Bakanlığı'na  aktarılınca bu eserler Yıldız Sarayı'na kaydediliyor. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle  beraber Yıldız Sarayı da Milli Saraylar'a bağlandı ve bu eser de kurumumuz  envanterine kaydedilmiş oldu."
 
Bu kadar mühim bir eserin yıllarca Sait Halim Paşa yalısında sınırlı  bir görünürlüğe sahip olduğunu vurgulayan Yıldız, "Tablo, restorasyonu  tamamlandıktan sonra Resim Müzesi'nin sonbaharda hizmete vermeye başlayacak  ikinci bölümünde yer alacak. Eserin sanatseverlerle buluşmasını da kasım ayına  yetiştirmeye çalışacağız." dedi.
 

 
Yıldız, çalışmaların geçen yıl kasım ayında başladığına dikkati  çekerek, "Bu ebattaki, 150 yaşında olan bir tablonun safahatının iyi takip  edilmesi gerekiyor. O nedenle kasım ayı analiz ve tetkiklerle geçti. Aralık  ayında yurt dışından da konusunda uzman danışman hocalarla çalıştık. Zaten tablo  atölyemiz bu konuda çok yetkin. Sonrasında buraya taşınmasıyla ilgili metot  üzerinde çalışmalar yapıldı. Son olarak eser yüzeyinde 'faceing' (yüzey koruma)  uygulayarak, zarar görmemesi sağlandıktan sonra özel bir aparatla rulo yapılmak  suretiyle muhafaza altında özel bir ekip tarafından resim müzesine nakledildi. Bu  boyutta bir tablonun taşınma işlemi açısından da aslında önemli bir yere sahip."  ifadelerini kullandı.
 
Şu anda, uygulanan "faceing"in kaldırılma işleminin devam ettiğini  anlatan Yasin Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Sonra yüzey temizliği ve analizler çerçevesinde müdahaleler  yapılacak. Bu eserle aynı yaşta olan çok sanatsal bir çerçevesi de var. Eş  zamanlı olarak bu çerçevenin de restorasyonu yapılıyor. Daha önce çok görünür  olmadığı için 'Efsunlu tablo' olarak da biliniyor. Böyle bir eseri  sanatseverlerle buluşturmak, ülkemizin tarihi mirası açısından önemli bir hizmet  olacaktır diye düşünüyorum."

 

Dünyanın sayılı eserleri arasında


 
Orijinal adı "Gatah Çölü'nde Prens Halim'in Ceylan Avı: Tazı Payı"  olan ve tarihi tablolar konusunda uzman bir ekip tarafından restorasyon ve  konservasyon işlemleri yürütülen "Çölde Av", 390x700 santimetrelik boyutuyla  dünyanın sayılı eserleri arasında yer alıyor.
 
Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın oğlu Abdülhalim Paşa'nın bir süre  yaşadığı Kahire yakınındaki Şubra Sarayı için yaptırdığı 1865 tarihli tablo,  çölde ceylan avı sonrası dinlenen ve avla meşgul olan 13 kişilik bir avcı grubunu  yansıtıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.