Mustafa Ilıcalı Ramazan Bayramı Öncesi Uyardı


Mustafa ILICALI

Mustafa ILICALI

20 Haziran 2017, 12:22

Değerli Okuyucularım,

Ömrünü trafik güvenliği konusunda vakfetmiş bir akademisyen olarak, daha da önemlisi trafik kazası sonucu annesini, babasını, kardeşini ve yakınlarını kaybetmiş bir trafik kazası mağduru olarak, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde, geçmiş yılları da anımsayarak trafik güvenliği hususuna dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

Trafik, ulaşımı kolaylaştırarak insanlara büyük bir hizmet sağlar. Ancak trafik kurallarına uyulmadığında insanlar hayatlarını kaybeder, yaralanır ve bazen engelli olarak hayatını sürdürmek zorunda kalırlar. Bununla birlikte trafik kazaları büyük maddi kayıplara neden olur.

Üzülerek söylüyorum ki Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 3 dakikada 1 çocuk olmak üzere, saatte 158 kişi,  bir yılda da yaklaşık 1 Milyon 250 Bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Bu kazalarının tüm dünyadaki yıllık sosyo-ekonomik maliyeti 518 milyar dolardır.

Ülkemizde ise 2016 yılında meydana gelen 413 bin 167 trafik kazasında 3 bin 493 kişi olay yerinde, 3 bin 807 kişide olaydan sonra hayatını kaybetmiş, 303 bin 812 kişi de yaralanmıştır. Bununla birlikte 2015 yılında Ülkemizdeki trafik kazalarında yaklaşık 29 milyar 300 milyon TL maddi hasar meydana gelmiştir. Bu oran aynı yılın Gayri Safi Hasılanın %1,5'ine tekabül etmektedir.

Araştırma ve istatistiki veriler, ülkemizde yapılan kazaların %98’inin insan kusurundan meydana geldiğini göstermektedir. İnsan kusurunda en önemli kısım sürücülere aittir. Sürücülerin yapmış olduğu hataların en başında ise aşırı hız gelmektedir ve aşırı hız ölümlü/yaralanmalı kazaların başlıca nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. İstatistiklere göre sürücü kaynaklı kazaların %44’e yakını aşırı hızdan, %15 ‘i hatalı sollamadan %2.8 ‘i kırmızı ışık ihlalinden, %2.6'sı ise ters yönde araç kullanmaktan kaynaklanmaktadır.

Trafik kazaları sonucunda yaşadığımız bu trajediler, maalesef bayram tatilleri boyunca daha da artmaktadır. Bu dönemlerde yaşanan trafik yoğunluğu, bir an evvel ulaşılmak istenen yere gitme arzusu, dikkatsizlik ve diğer nedenler, vatandaşlarımızın trafik kurallarını ihlal etmesine ve beraberinde kazalara neden olmaktadır. Geçen yıl 2-10 Temmuz tarihleri arasında, Ramazan Bayramı tatili boyunca meydana gelen 3.543 ölümlü/yaralanmalı trafik kazasında 135 vatandaşımızı kaybettik. Olay yerinde tedavi olanlarla birlikte, yaklaşık 8 bin civarında vatandaşımız yaralandı. Meydana gelen kazaları incelediğimizde, yine çok büyük oranda dikkatsizlik ve kural ihlali olduğunu görebiliyoruz. Geçen yıl Ramazan Bayramı'nda meydana gelen kazaların %40'ının temel nedeni yüksek hız olarak istatistiklere geçti. Kazaların %64‘ü otomobil kazası, %47,2’si iki araçlı kaza, %30'u yandan çarpma, %16‘sı yoldan çıkma %12’si arkadan çarpma ve %6‘sı karşılıklı çarpışma şeklinde gerçekleşti. İstatistiklere giren en önemli hususlardan birisi de kazalara karışanların % 35‘inin 20-40 yaş aralığındaki genç nüfusumuzu oluşturmasıydı.

Son yıllarda, denetimlerin artırılması, yol altyapısının daha güvenli ve konforlu hale getirilmesi, bölünmüş yolların yapılması, toplu ulaşım sistemlerinin gelişmesi ile trafik kazalarında yaşanan can kaybı sayısında önemli ölçüde azalmalar meydana gelmiştir. Ancak bu oranlar halen uluslararası ortalamalara göre yüksektir. Bu durumun en büyük nedeni sürücü davranışlarında saklıdır. Yukarıda da değindiğim gibi ülkemizde yapılan kazaların %98’inin insan kusurundan meydana geldiği bilinmektedir.

Bütün iyileştirme ve teknolojilere rağmen sorumluluk bizlere yani ‘‘insan’’a düşmektedir. Yapılan tüm altyapı ve geliştirilen teknolojiler ancak kurallara uymamız halinde bizleri koruyabilecektir. Her birimiz bir birey olarak, trafik güvenliği hususunda daha duyarlı olmalı, karşılıklı saygı çerçevesinde trafik kurallarına uymalıyız. Kural ihlalleri, dikkatsizlik, yorgunluk vb. nedenlerle, bayram tatillerinde yaşanan trafik kazalarındaki artışı dikkate alarak, daha fazla dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Aşırı hızdan kaçınmalı, mutlak suretle emniyet kemerlerimizi takmalıyız. Trafikte bizleri hayata bağlayanın, kurallar olduğunu asla unutmamalıyız. Bu itibarla yaklaşan Ramazan Bayramı'nızı şimdiden kutluyor, trafik kurallarına uyulan, kazasız, güvenli yolculuklar diliyorum.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.