Duygularımızı kontrol etmek sandığımız kadar zor mu?

İnsan olarak çoğu zaman düşüncelerimizin mi duygularımızı etkilediğini ve yahut duygularımızın mı düşüncelerimize yön verdiğini ayırt etmekte zorlanırız.

Duygularımızı kontrol etmek sandığımız kadar zor mu?
16 Aralık 2019 Pazartesi 12:28

düşüncelerine dikkat et, bir   gün sözün olurlar
sözlerine dikkat et, bir gün hareketin olurlar
hareketlerine dikkat et, bir gün alışkanlığın olurlar
alışkanlıklarına dikkat et, bir gün karakterin olurlar
karakterine dikkat et, bir gün kaderin olur

"ne düşünürsek o oluruz" babam böyle derdi.
ve ben iyi olduğumu düşünüyorum.

 (İron Lady, 2011)

Hayatta verdiğimiz kararları, insanlara verdiğimiz tavsiyeleri, dünyaya dair görüşümüzü, kişilere dair yargılarımızı hangi düzlemde belirliyoruz? Duygularımız mı bizi kamçılıyor? Yoksa düşüncelerimiz mi? İşin doğrusu buna net bir cevap verebilmek elbette mümkün değil. Zira duygu ve düşünceler, muazzam bir iletim trafiği olan beynimizde çok hızlı bir şekilde birbirlerini etkilemektedirler. Fakat çoğu zaman hayat yoğunluğu, aile ilişkileri, iş stresi, gelecek kaygısı gibi nedenlerle olumsuz duygu ve düşünceler eylemlerimizi ve insan ilişkilerimizi etkisi altına alır. Hatta kendimizi olumlu düşünmeye zorlasak bile duygularımız ağır basar ve istemediğimiz durumların içerisine düşeriz.  Ya da tam tersine aşırı olumlu duygu ve düşünceler gerçekleri görmemize engel olur ve yanlış kararlar almamıza neden olur.

Duygu, düşünce ve eylem birbirine sıkı sıkıya bağlı bir zincirdir. Duyguları kontrol etmek, sağlıklı düşünmemizi, sağlıklı düşünmek ise doğru eylemlerde bulunmamızı sağlar.

Peki duygularımızı nasıl kontrol altına alırız?

Sözlü kültürümüzde sıkça tekrarlanan ve büyüklerimizden işittiğimiz bir laf vardır. ‘’Bin kere düşün bir kere konuş’’ Bu söz her ne kadar basit bir uslüpla bize sunulsa da çok etkili bir mottodur. Zira insan safi ‘’duygulardan’’ oluşan bir varlık değildir. Aksine insan düşünceleriyle varolabilen bir organizmadır. Bu yüzden ağzımızdan çıkacak sözlerin veya yaptığımız eylemlerin bir anlık duygularımızın etkisiyle gerçekleşmediğimizden emin olmalıyız. Neden mi? Sizler de çok iyi bilirsiniz ki bir durum hakkındaki duygularımız, üzerinden zaman geçtikçe ve o konu hakkında düşünme fırsatı buldukça 180 derece değişebilmektedir. Sizi çok öfkelendiren bir konuyu sıcağı sıcağına eşinize veya arkadaşınıza hiddetli bir üslupta aktardığınızda istediğinizi alamazsınız. Çünkü anlaşılamazsınız. Dramatik ruh haliniz karşıdaki insanın öfkenizin nedenini anlamasına engel olur ve defansla karşılaşırsınız. Anlaşılamamak sizin daha da üzülmenize ve öfkelenmenize neden olur. Aynı şekilde size sürekli yalan söyleyen birini sadece onu çok sevdiğiniz için tolere ederseniz, hem onun yalan söylemesini teşvik eder, hem de kendi özsaygınıza zarar verirsiniz.  Bu durum da bir kısır döngü halini alır ve çözümü imkansız bir hale getirir. Bunun yerine öfkenizin geçmesini bekleyin ya da şefkatinizin gözünüze indirdiği perdeyi fark edin. Gerekirse kısa bir yürüyüş yapıp meseleyi düşünmek için kendinize bir gün daha verin. Göreceksiniz ki, aslında mesele o kadar da büyük değil ve çözüm her zaman sizin kontrolünüzde.

Duygularınızın size hissettirdiği gibi yaşamak çoğu zaman hayatınızın kontrolünü kaybetmenize neden olur.

Duygularınızı kontrol altına almak, uzun vadede, doğru kararlar almanın ve hayatta istediğimiz noktada bulunmanın önemli şartlarındandır. Çünkü insan denen varlığın ayırt edici özelliklerinden biri hayatta ne yapıp yapamayacağını seçme özgürlüğünün bulunmasıdır. Bu seçim fazında ise sadece duygularımızı ön plana alırsak hayal kırıklığına uğrayabiliriz. Çünkü sürekli değişiyoruz. 19  yaşındaki hayattan beklentileriniz ile 35 yaşındaki beklentileriniz çok farklı olacaktır.  Bu süreçte büyük kırılmaların bize zarar vermesini istemiyorsak odağımızı iyi belirlemeliyiz. Bu demek değildir ki bütün hayatımızı duygularımızı baskılayarak geçirelim. Aksine önemli olan duyguları bastırmak ve duyguların esiri olmak arasındaki dengeyi kurmaktır. Sağlıklı bir psikolojinin yolu buradan geçiyor.


Etiketler; #duygular

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.