Expo 2017 fuarı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da  “Geleceğin Enerjisi” konu başlığı ile açılışı yapılan Expo 2017 fuarında, Türkiye pavyonunun açılış töreni de yapıldı.

Expo 2017  fuarı

 Ana teması ‘Geleceğin Enerjisi’ olan ve 10 Haziran-10 Eylül 2017 tarihleri arasında aktif olacak etkinliğe ülkemizin katılımı 5 Ağustos 2016 tarihinde T.C Ekonomi Bakanlığı’nın, EXPO 2017 Astana İdaresi ile imzaladığı protokolle resmiyet kazandı.

Expo  2017 Astana’ya 115 ülke ile 22 uluslar arası kuruluş katılıyor.

Toplam 25 hektar alan üzerine kurulu olan Expo 2017 Astana’ta Türkiye, yaklaşık 1000 metrekarelik bir alana sahip. Pavyon komşuları ise Tayland, Ürdün ve Azerbaycan.

Bugüne kadar 34 Expo’ya katılan Türkiye, Antalya Expo’suna da ev sahipliği yaptı.

Yapılan her Expo’nun amacı, kendi alanında halkı bilinçlendirmek, değişimi desteklemek, etki sahibi kişilerle ile sivil toplum kuruluşlarını, politikacıları bir araya getirmektir.

Expo, ülke içindeki dayanışmayı ve farkındalığı arttırdığı gibi,   uluslararası platformlarda ülkelere saygınlık ve sürdürülebilirlik kazandırır.

Türkiye’de düzenlenen EXPO nasıl geçmişti?

Türkiye'nin ilk EXPO'su, TBMM'nin ve çocukların bayramı olan 23 Nisan'da açılmış ve yine Türkiye için önemli bir tarih olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın hemen ardından kapanışı yapılmıştı.

Talihsiz bir döneme denk gelmesine rağmen, 191 gün boyunca EXPO'da 4,5 milyon ziyaretçi ağırlanmıştı, 54 katılımcı ülke ile EXPO 2016 Antalya bugüne kadar gerçekleştirilen bahçecilik EXPO'ları arasında zirveye oturmuştu.

Şimdi, Expo  2017 Asana’ta gerçekleşen etkinliklerin de Türkiye’de yaşanan gibi görkemli ve dolu olması ümit ediliyor.

Maden ocakları, enerji kaynakları, sürdürülebilir  ve gelecek odaklı enerji kaynaklarının gündemde olması nedeniyle, Türkiye EXPO 2017’de kendini çok daha başarılı bir şekilde temsil etmelidir.

Türkiye’nin EXPO 2017’deki amacı,  sürdürülebilir enerji için küresel sinerji’ temasıyla dünya barışı, sürdürülebilir enerji, adil bölüşüm ve enerji güvenliği gibi konularda mesajlar vermek.

Kazakistan ile olan ilişkilerin güçlendirilmesi adına da oldukça önemli olan  Expo 2017 Astana’da Türkiye’nin gerçek potansiyelini göstermesi gerekiyor.

Bu anlamda Türkiye Pavyonundaki stantların dolu ve ilgi çekici olması, ilgili kişilerin sürekli aktif durumda olması önem arz ediyor.

Türkiye’deki enerji alt yapısının tanıtılması, Türkiye’ye yatırım çekilmesi, ortak sanayi bölgelerinin oluşturulması, transit ulaştırma koridorunun iyileştirilmesi gibi çok geniş bir yelpazede başarılı ve kalıcı adımlar atmak için Expo 2017 Astana Türkiye için gerçek bir fırsat.

Bu fırsat sadece ülkesel bazda Türkiye’yi değil, bölge coğrafyasındaki diğer ülkelerini de ilgilendiren bir konu. Zira İsrail’in saldırgan politikalarının altında yatan temel amacın mevcut enerjiye sahip olmak ve kendi adına daha fazlasını oluşturmak olduğu biliniyor.
 
Gelecek Enerjisi Konusunda Türkiye’nin Konumu Nedir?

Enerji üretimi, dağıtımı ve enerji verimliliği ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile paralellik gösteren olgulardır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, alternatif enerji kaynaklarının üretilmesi, korunması ve çevreye duyarlı bir şekilde geliştirilmesi Türkiye’nin refah düzeyine katkı sağlama amacı taşımaktadır.

Hammadde tedarik etme ve işleme konusunda öncü olmaya soyunduğumuz bu günlerde, geleceğe yönelik beklentileri karşılama ve mevcut politikaları iyileştirme hususlarında ülke bazında çalışmalar hızla devam etmektedir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak Beyefendi’nin üstün çalışmaları sayesinde bölgesel ve uluslar arası arenada gündemi takip eden değil, gündem oluşturan, geleceğe yön veren ve söz sahibi olan bir ülke statüsüne yükseldik.

Talep büyümesini görmek ve enerji verimliliği sağlayarak artık her ülke için bir gerekliliktir.

TAU Travel Genel Müdürü Ajda Çoşar’ın bizzat yerinde görerek edindiği izlenimlere göre, özellikle aynı bölgede yaşadığımız ve enerji konusunda yarıştığımız ülkelere karşı oluşturduğumuz stratejik planımızın Expo 2017 Astana gibi etkinliklerde daha yetkin bir şekilde sunulması gerekmektedir.

 “Geleceğin Enerjisi” temalı EXPO’da Türkiye Pavyonunu ziyaret eden Ajda Çoşar; çevre, iklim, temiz enerji, enerji verimliliği gibi konularda daha etkin olunabileceğinin altını çiziyor.
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.