İsrail'in Mescid-i Aksa oyunu

Siyonist planlarını gerçekleştirmek için, Filistin’i adım adım işgal eden İsrail, Mescid-i Aksa üzerinde oyun oynamaya devam ediyor.

İsrail'in Mescid-i Aksa oyunu
19 Temmuz 2017 Çarşamba 11:56

Yaklaşık 150 dönüm büyüklüğe sahip Harem-i Şerif,  içine ; Mescid-i Aksa, Kubbet-üs Sahra, Ruhlar Kuyusu, türbe, sebil gibi dini amaçla yapılmış yapıları da alan kutsal bir mekandır.

İlk olarak Hz. Süleyman (a.s.) tarafından inşa edilen Mescid-i Aksa , M.S. 638 yılında Hz. Ömer (r.a) döneminde Kudüs fethedildikten sonra yeniden inşa edildi.

Daha sonra Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında genişletildi

Bir dönem Kubbet-üs Sahra'yı ele geçiren Haçlılar, burayı kiliseye çevirmişlerdir.

Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü fethettikten sonra burayı kilise olmaktan çıkararak, cami olarak ziyarete açmıştır.
Osmanlı padişahları tarafından birçok kez yapılan tamirat ve eklemeler sayesinde bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur.

 
Mescid-i Aksa  “en uzak” anlamına gelir, Mekke’ye olan uzaklığı nedeniyle “en uzak mescid” olarak isimlendirilmiştir ve Müslümanların ilk kıblesi olması nedeniyle oldukça kıymetli bir anlama sahiptir.

İslam’daki en kutsal üçüncü yer olan Mescid-i Aksa, Efendimiz’in Mirac mucizesini yaşadığı yerdir. O gün, orada, Hz.Muhammed tüm peygamberlere imamlık yaparak namaz kıldırmış ve tüm kainat bu eşsiz güzelliğe şahit olmuştu.

 
 
Mescid-i Aksa Yahudiler İçin Neden Önemli?
 
Yahudiler de siyasal ve dini amaçları için Mescid-i Aksa’yı kabul ederler. Mescid-i Aksa’nın olduğu yeri “Tapınak Dağı” olarak isimlendirirler.

Mescid-i Aksa’nın altında büyük bir Yahudi mabedinin varlığına ve Hazreti Süleyman tarafından yaptırılan bu mabedin içinde Ahit Sandığının olduğuna inanırlar.

Ahit sandığı içinde Hz. Musa’nın ve Hz. Harun’un değerli eşyaları ve 10 emirin yazılı olduğu taş levhalar yer alır. Sandık tamamen altın ile kaplıydı ve üzerinde iki melek motifi vardı.

Tarih boyunca savaşlar nedeniyle yeri değiştirilen sandukanın,  Levililer tarafından, mabed altında gizli hazırlanmış özel bir korunakta saklı tutulduğu inancı yayılmıştır.

MS 70 yılında  Roma Valisi  sandığın saklandığı özel korunağa ulaşıp, bu sandığı Roma’ya götürmüştür.

Hristiyanlar ve Yahudiler bu sandığı bulmak için çalışma yapsalar da,  Yahudilerin çoğu Ahit sandığının sadece Mesih’in gelişinden sonra ortaya çıkacağına inanmaktadırlar.

Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu alanın batı duvarında Yahudilerin dini ibadethaneleri olan ağlama duvarı bulunmasına rağmen,  İsrail ısrarla Mescid-i Aksa’nın gerçek mabedleri olduğunu iddia etmektedir.

Bu durum açıkça göstermektedir ki, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya olan ilgisi ve yok edici derece tahripleri hiçbir şekilde din ve inanç özgürlüğüne girmemektedir.

İsrail’in temel amacı, Mescid-i Aksa’yı tıpkı El Halil kentindeki Halil İbrahim Camiî’nde yaptıkları gibi ikiye bölmek ve yarısını sinagog olarak kullanmak.

 İkinci amaçları ise Mescid-i Aksa’yı komple ortadan kaldırıp yerine Yahudi mabedini inşa etmek. Bunun için yıllardır Mescid-i Aksa’nın altında kazı çalışmaları yapıyorlar.
 
 
Dünyanın Bu Kazı Çalışmalarından Haberi Yok Mu?
 
 Filistinliler, caminin temellerinin kazı çalışmalarıyla sarsılmış durumda olduğunu  ve caminin bilinçli olarak kendi kendine yıkılmaya doğru itildiğini ifade ediyorlar.

Zaten yapılan gözlemlerde bu sonucu doğruluyor.

Mescid-i Aksa yıkıldıktan sonra, Yahudi mabedinin inşaatının yapılması planlanıyor. 

İsrail, sık sık Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatıyor.

Müslümanların, kendi ibadethanelerine girerek ibadet etmeleri yasaklanıyor.

İçeriye sadece 50 yaşın üzerindekiler girebiliyor.

Yahudiler içeri girdiğinde ise kapılar tamamen kapatılıyor ve içerideki Filistinliler zorla dışarı çıkarılıyor, dövülüyorlar, göz altına alınıyorlar.

İsrail askerleri, Yahudi provokatör ile beraber  içeriye girdiğinde ortalığı savaş alanına çeviriyorlar. Camilere ayakkabıları ile girip tahrip ediyorlar, Kur’an-ı Kerim’leri yerlere atıyorlar.

Mescid’i Aksa yasakları sadece Filistinliler için geçerli değil, tüm Müslümanları kapsıyor.

 
İsrail Büyük Bir Oyun Oynuyor

İsrail, Mescid-i Aksa oyunun bir parçası olarak, kazı çalışmalarını sürdürdüğü Mescid-i Aksa’yı medyanın gözüne sokmuyor.

Bunun yerine Kubbet-üs Sahra’yı göstererek, herhangi bir tahrip olmadığı mesajını vermek istiyor.

Kubbet-üs Sahra,  bugün pek çok kimse tarafından Mescid-i Aksa zannediliyor. 

İnternetteki tüm haberlerde, basılan kartpostallarda Mescid-i Aksa yerine Kubbet-üs Sahra gösterilerek tüm dünyanın gözü boyanmaktadır.

İsrail kirli amaçları için çalışırken,  adım adım Mescid-i Aksa’yı ablukaya aldı.

Önce kapattı, sonra kapılara elektronik dedektörler yerleştirerek girişlere kısıtlamalar getirdi.

İsrail’in güvenlik amaçlıyla yaptığını iddia ettiği her şeyin aslında siyasi amaçlı olduğu, planlarının bir parçası olduğu Filistinliler tarafından biliniyor. Bunun yanı sıra Filistinliler yönetimin tamamen İsrail’e geçmesi konusunda da endişeliler.

Mescidi Aksa ümmetin utancı, Müslümanların namusudur.

Bugün Mescidi Aksa ve Haremi Şerif için dillerimizin düğümlenmesinden korkar, Allah’a sığınırız.

Bugün bizi birbirimize düşürerek, siyonist güçleri besleyen vahşilikten Allah’a sığınırız.

Ya Rabbi, sen bizi Mescid-i Aksa’ya  muhafız eyle!

Lûtfet Yarabbi!

Bize bu saldırıları def edecek güç ve enerji ver, bilinçli sabır ve sebat ihsan eyle!
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.