Yehova Şahitliği Nedir?

Yehova kelime anlamı olarak, Musevilik ve Hristiyanlık inançlarında eşi ve benzeri olmayan metafizik bir varlık/kuvvet anlamına gelir.

Yehova Şahitliği Nedir?
17 Şubat 2017 Cuma 18:16

“O, olmasına neden olur” anlamını ifade eder ve kabul edilen düzeyde iki açıklaması vardır:
  1. Her şeyi yaratan O’dur.
  2. Ne olması gerekiyorsa o olur.
Yahudiler ve Yehova Şahitleri, Tanrı’nın tek olduğuna inanırlar, O’na hitap etmek için ‘Yehova’ kelimesini kullanırlar.

Yahudiler’de Yehova tabirini sadece dini anlamda çok yükselmiş kişiler kullanır.

Yehova isim olarak da, Hristiyanlık’ta, yani Yeni Ahit’te bazen Tanrı kelimesinin yerine kullanılır. Ancak İslamiyet inancından bu anlayışa yer yoktur.

Kutsal kitapları, Hıristiyanlar'da olduğu gibi Tevrat, Zebur ve İncil’i içine alan Kitab-ı Mukaddes’tir.

Yehova Şahitleri’nin bazı metinleri yeniden yorumlamaları Hıristiyanlar'ın tepkisini çekti. Bu nedenle Hıristiyan dünyası Yehova Şahitleri’ni kutsal kitaplarında tahribat yapmakla suçluyor.

Yehova Şahitleri azizleri ve Papa’yı da kabul etmez. Eski Ahit ve Yeni Ahit’te geçen peygamberlere inanırlar.

Yehova Şahitleri, Hristiyanlık'tan farklı ve kesin olarak ayrılan inançlara sahipler. Bu nedenle ayrı bir inanç olarak görülüyorlar.

Yehova Şahitleri’nin Hristiyanlar’dan en büyük farkları Teslise inanmıyor oluşlarıdır.

Yehova Şahitleri için ilâh Yehova’dır. Onun yanında ilâha eşit olmayan fakat aynı zamanda onun oğlu olan insanüstü bir varlık vardır.

Yehova Şahitlerine göre, İsa Yehova’nın sağında yer almıştır. Ve onun oğludur. İsa’nın bu şekilde tasvir edilmesi, İsa’nın ilâh olmaktan çıkarılması, Katolik, Ortodoks ve bazı Protestanları kızdırmıştır.

Yehova şahitleri, sigara içmezler, silah kullanmaya ve öldürmeye karşı olduklarını ifade ederler. Askerlik yapmazlar, siyasete karışmazlar.

Ek olarak kan naklini reddederler. Onların açıklamasına göre, Kutsal Kitap, “Kandan sakının” der.

Dünyada yaklaşık 8 milyon Yehova Şahiti yaşamakla beraber, 3 bin Yehova Şahidi de Türkiye’de yaşamaktadır.

Yehova şahitleri bir yönetim kurulu tarafından yönetilirler. Üyeler, ancak öldüklerinde kuruldan ayrılabilirler. Piramit şeklinde bir hiyerarşik düzenleri vardır.
Teslis’e inanmadıkları için, kutsal haç gibi inanışları da yoktur. İbadet için özel mekanları yoktur.

Sadece toplanma mekanları var. Çok sade ve özel döşenmiş bu mekanlarda, her pazar bir araya gelirler.

Haftada 3 gece evlerde toplanıp dini sohbetlerde bulunurlar. Kutsal kitap olarak kabul ettikleri ve 66 kitaptan oluşan mukaddes kitaplarını yanlarında taşır, ezbere bilir ve her yıl baştan sona okurlar.

Cennetin bu dünyada olduğuna inanırlar. Onlara göre dünyada Armageddon adını verdikleri çok büyük bir savaş çıkacak  ve İsa Mesih şahit olmayan insanları yargılayacaktır. Yargılamadan sonra bu insanlar tamamen yok olacaklar ve dünyada sadece Yehova Şahitleri kalacak, dünya maddesel anlamda da bizim şuanda gördüğümüzden çok daha iyi durumda olacaktır.

Onların inanışına göre, Yehova Şahitlerinden başka geride insan kalmayacağı için de cehennem olmayacak. Bu nedenle Yehova Şahitleri yeni insanları kendi inanışlarına dahil etmek için aktif olarak çalışırlar.

Yehova Şahitliği, Yargıtay 'ın 1986 'daki kararıyla farklı bir din olarak kabul edilmiş ve ibadet özgürlükleri Anayasa güvencesi altına alınmıştır.

Yehova Şahitleri ülkemizde son yıllarda artan oranda örgütlenme faaliyetlerine başlamış olup, " Uyan" adlı aylık " Gözcü Kulesi" adlı 15 günlük 2 düzenli dergi yayınlamaktadırlar. Ayrıca " Kule Yayınevi" adı altında bir de yayınevleri vardır.
 
Yehova şahitleri esas olarak 1870 yılında Pennsylvania’da Charles Taze Russell’ın yönettiği bir Kutsal Kitap etüdünde başlamıştır.

Russell grubuna, “Bin Yıl Şafağı Kutsal Kitap Etüdü” adını vermişti. Russell’in 1916’da ölümünden sonra, arkadaşı J. F. Rutherford yerine geçti ve 1931’e kadar “Russellcılar” olarak bilinen grubu, bu tarihten sonra organizasyondaki bir bölünmeden ötürü “Yehova Şahitleri” adını aldı.

Russell ekonomik açıdan dolandırıcılıkla suçlanan, evlatlık kızı Rose Boly’ye tecavüz ettiği için karısı Maria Francis tarafından mahkemeye verilmiş ve mahkemede suçunu itiraf ederek hüküm giymiş birisidir.
 
Yehova Şahitliğinin temel amacı tek tip toplum düzeni kurmaktır. Bu nedenle vatan, millet ve bayrak gibi milliyetçi duygulara sahip değillerdir.

Karmaşık bir inanç sistemine sahip olmakla beraber, ulusal sınırlara önem vermedikleri için bir nevi “yeni dünya düzeni” destekçisi oldukları söylenebilir.

Yöneticilerinin hemen hemen hepsi Yahudi inanışından gelir ve 144 bin seçkin Yahudinin dünyayı yönlendireceğine inanırlar. Onlara göre her çocuk günahkâr doğar.

Hz. İsa’nın dünyada Cennet krallığını kuracağı günü beklerler.

Tanrı’nın gerçekten de somut olarak gökyüzünde yaşadığına inanırlar.

Yehova Şahitlerinin temel inanıştaki noksanlıkları,inançlarının ne kadar yüzeysel olduğunun bir kanıtıdır.

Örneğin onlara göre, Yehova Hz. İsa’ya krallık yetkisi vermiş olmasına rağmen, O krallığı yönetebilecek kudrette değildi ve bu yüzden beklemeliydi. Beklemesinin nedeni yeryüzündeki şahitlerin Hz. İsa için uygun bir ortam sağlayamamış olmalarıydı.

Diğer bir örnek, insanların, Âdem ve Havva’nın cennette yasak meyveyi yemeleri ve Tanrı’ya itaatsizlik etmeleri yüzünden cennetten suçlu olarak kovulmuş ve bu sebeple ölüme mahkûm edilmiş oldukları inancıdır.

Bu suçun temizlenmesi için Tanrı, yani onlara göre Yehova, oğlu İsa’yı yeryüzüne gönderir ve Hz. İsa işkence ile yine insanlar tarafından haç şeklinde tahtaya çivilenir, ölür.
 
İnsanlar İsa’yı öldürmüş olmalarına rağmen, yani yeni bir suç işleyerek önceki aslî suçundan bu fidye ile kurtulmuştur.

Hani Tanrı adildi? Gerçek akıl sahipleri tüm bunların farkındadırlar. Bu düşüncenin ne kadar  sığ ve içi doldurulamaz olduğu aşikardır.

Bu Yehovalar, Hz. İsa’dan 1931 sene kadar önce neredeydiler de isimlerini açıklamadılar?

Yehova Şahitleri siyasetten uzak durduklarını ifade ediyor olsalar da, kendi görüşlerini destekleyici faaliyetler içinde bulunmuşlardır.

Yehova  Şahitleri, özellikle 1914 yılı ve sonrasını “İsa’nın krallığı” başladı olarak nitelendirirler. Ancak onların krallık olarak tanımladıkları tarihlerde yaşananlar olaylara baktığımızda,insanlık için bir fiyasko olduğunu görüyoruz.

1914-1918-1925-1975 yılları sözde krallığın başladığı yıllardır.Ve bu yıllar tüm dünya ülkelerinin dram ve fekalet içinde süründükleri yıllardır.

Bugün, Yehova Şahitleri’nin gelenek ve davranışlarını incelediğimizde Yahudiler ile aynı adetler içinde olduklarını görüyoruz.Millet, vatan  ve bayrak gibi konular şahitler tarafından reddedilse de,hemen hemen dünyanın her yerinde Yahudileri açık bir şekilde destekleri biliniyor.

Yıllarca kendilerini yer altında gizlemiş olan bu grup, neden gizlenme ihtiyacı duymuştur ve kimden destek almıştır?

Neden Tevrat ve İncil’i değiştirerek kendilerine yeni bir yol çizme gereği duydular ve 1931 yılına kadar neden ortaya çıkma ihtiyacı duymadılar?

Barış ve kardeşlik adı altında misyonerlik çalışmalarına devam ederken, telkin yolu ile Yehova Şahidi olmayanlar için kıyamet ve felaketin kapıda olduğu korkusunu aşılamak ne kadar insani?

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Dinçer - 1 yıl önce
Çok bilgilendirici tşk ederim