ABD Senatosu'nun skandal kararı sonrası 4 partiden ortak açıklama

ABD Senatosu'nda yapılan oylama ile 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen ile sözde Ermeni tasarısı kabul edildi. İletişim Başkanı Altun, karara tepki göstererek "Kabul edilen Ermeni yasa tasarısı ikili ilişkilerimizi tehlikeye atmaktadır" dedi. Sözcü Kalın ise " Yok hükmündeki bu karar siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye’nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir." ifadelerini kullandı.

ABD Senatosu'nun skandal kararı sonrası 4 partiden ortak açıklama
12 Aralık 2019 Perşembe 23:29

ABD Senatosu'nda yapılan oylama 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen ile sözde Ermeni tasarısı kabul edildi. Bu hamlenin ardından TBMM'de grubu bulunan 4 partiden ortak açıklama yapıldı...

Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan söz konusu tasarı bugün oylandı.

Tasarıya ilişkin Senato Genel Kurulunda yapılan oturumda, kurulda hazır bulunan senatörlerden oylamaya karşı çıkan olmadı.

Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Daha önce Beyaz Saray'ın da devreye girmesiyle Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, tasarının oylanmasını engellemişti.

29 Ekim'de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada da 11 "hayır" oyuna karşılık, 405 "evet" oyu ile 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısı kabul edilmişti.

Türkiye’den tepki: 4 partiden ortak kınama

Bütçe görüşmeleri devam ederken TBMM'de bulunan dört parti kararı kınadı. Bu partiler AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti oldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama

Tasarının onaylanmasına bir tepki de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Altun sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada "Kabul edilen Ermeni yasa tasarısı ikili ilişkilerimizi tehlikeye atmaktadır. Yaptırımlar ve tehditler ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçiremeyecek" ifadelerini kullandı.

Altun, kararla ilgili şunları söyledi:

ABD Kongresi’nin bazı üyelerinin davranışları Türk-Amerikan ilişkilerine zarar veriyor. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden dün geçen yaptırım tasarısı ile bugün Senato’dan geçen Ermeni tasarısı ikili ilişkilerin geleceğini tehlikeye atıyor. Kuzey Suriye'deki askeri operasyonumuzun nedenlerini ve hedeflerini Amerikan meslektaşlarımıza ilettik. Yaptırımlar ve tehditler bizi ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan alıkoymayacak. ABD Kongresinin bazı üyeleri sırf Suriye'deki askeri operasyonlarımızdan rahatsız oldu diye ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmayı reddediyoruz.

YPG ile ittfak kurmak başından beri akıllıca olmayan bir politikaydı. Terör tehditleri karşısında vatandaşlarımızın güvenliğini ve refahını sağlamaya devam edeceğiz. ABD Kongresi'nin bazı üyelerinin tarihi siyasallaştırmaya yönelik önceki girişimlerinde, bu olayları araştıracak bir grup kurma teklifimizi hatırlattık. Tarihin ulusları bölen değil, birleştiren bir şey olması gerektiğini ifade ettik.

Ancak son birkaç aydır ABD kongresinin bazı üyeleri bir NATO müttefikimin bakış açısını ve hassasiyetlerini göz ardı etmek için her şeyi yaptı ve iki ülke ile iki devlet arasındaki ilişkileri gerecek şekilde sorumsuzca davrandı. Bu kararlar, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere hiçbir fayda getirmeyecek. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Ermeni kardeşlerimizden ayağa kalkıp ABD Kongresi'nin, farklılıklarımızı bilimsel ve akademik kanallar aracılığıyla uzlaştırmaya yönelik çabaları imha etmesini önlemelerini bekliyoruz. Tarih, bu kararları ABD Kongresi’nden bazı üyelerinin Türkiye’ye karşı sorumsuz ve akılcı olmayan eylemleri olarak görecek. İki ülke arasında uzun süreli bir hasara neden olmaktan sorumlu taraf olarak tarihe geçecekler.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydtti:

ABD Senatosunun çarpık tarih anlayışını küçük siyasi hesaplarına alet eden kararını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Yok hükmündeki bu karar siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye'nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir.

Ne olmuştu?

ABD Temsilciler Meclisinde, 29 Ekim'de yapılan oylamada, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısı kabul edilmişti.

Temsilciler Meclisi Demokrat Vekili Adam Schiff tarafından nisan ayında sunulan söz konusu tasarı, 11 "hayır" oyuna karşılık 405 "evet" oyuyla meclisten geçmişti.

Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen kararda üç ana madde şu şekilde sıralanmıştı:

  • “Ermeni Soykırımı'nın resmi törenlerle anılması.”
  • “ABD hükümetinin, Ermeni Soykırımı'nı ya da herhangi bir soykırımı inkâr etmeye yönelik çabalarla ilişkilendirilmesinin reddedilmesi.”
  • “Ermeni Soykırımına dair gerçeklerin eğitim yoluyla anlaşılmasının teşvik edilmesi.”

Hangi ülkeler 1915’i “soykırım” olarak tanıyor?

1915’te yaşananları “soykırım” olarak tanımlayan ülkeler şöyle:

Rusya, İtalya, Hollanda, Ermenistan , Avusturya, Polonya, Arjantin, Brezilya, Portekiz, Fransa, Yunanistan, Slovakya, Almanya, Güney Kıbrıs, Bolivya, Libya, İsviçre, Bulgaristan, Lübnan, Suriye, Kanada, Litvanya, Vatikan, Şili, Lüksemburg, Venezuela, Çekya, Paraguay.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.