AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ilişkin konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ilişkin konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Çelik'in açıklamalarından satırbaşları:

Sayın Cumhurbaşkanımızın bugünkü talimatlarında bütün birim başkanlmarına, il, ilçe, beldelerde vatandaşımızın bize verdiği mesajı, beklentileri, memnun oldukları, olmadıkları nelerdir diye anlaşılması için talimat vermiştir. Bütün birimler bu değerlendirmeyi yapacaktır. Yerel Yönetimler Başkanlığı bütün bu süreçle ilgili bir sunum gerçekleştirecektir. Seçim İşleri Başkanlığı da bir sunum gerçekleştirecektir. Geçmişte Meclis Başkanlığı yapmış, merkez sağ içinde yer almış ve sürekli vesayet odaklarıyla birlikte olan bir şahıs bu seçimin intikam seçimi ifadesinde bulunmuştur. Bu sistemleri birbiriyle intikam ilişkisine sokmak son derece yanlıştır. Türkiye'nin neden parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçtiği açıktır. Geçmişte yargı ve darbe vesayetiyle paramparça olmuş yapılar içerisinde neredeyse 9 aya bir hükümet düşmüştür.

"İNTİKAM DİYE SUNANLAR MİLLETTEN CEVABINI ALMIŞ OLDU"

Türkiye bunun acısını çok çekmiştir. Sistem değişikliği ihtiyacını birilerini rejim değişikliği diye kilitledi. Vatandaşımız istikrarın kazanımını çok net şekilde gördüğü için sistem değişikliğine destek verdi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmiş olduk. Cumhur İttifakı yerel seçimlerde birinci çıkmıştır. Bu intikamdan bahsedenler yanlış bir biçimde sistem değişikliğini intikam diye sunanlar milletten cevabı almış oldular.

"26-28 NİSAN'DA KAPSAMLI İSTİŞARE TOPLANTIMIZ OLACAK"

Parti olarak faaliyetlerimiz aksamaksızın sürdürmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Moskova'ya ziyaretleri oldu, dün Bolivya Devlet Başkanı'nı kabul ettiler. Cumhurbaşkanımız siyasetin temel ilkesi olarak milletle AK Parti'nin bağlantısının kurulmasının bir genel başkanı olarak buna önem veriyor. 26-28 Nisan tarihinde Kızılcahamam'daki MYK, MKYK, Bakanlar Kurulu, Kadın Kolları MYK, Gençlik Kolları MYK, İl Başkanlarımız, Büyükşehir Belediye Başkanlarımız, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları ve belde başkanları katılacaktır. Bu toplantı seçimin üzerinden henüz 1 ay geçmeden gerçekleşecek en kapsamlı istişare toplantısı olacaktır.

"UMUYORUZ Kİ SAADET HANIM'IN KATKILARI OLACAKTIR"

İnsan hakları yargısına önümüzdeki dönemde daha çok ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. İsrail örneğinde olduğu gibi uluslararası hukuka karşı pervasız yaklaşımların olduğu bir dönemde insan hakları daha da önemli hale gelecek. Umuyoruz ki önümüzdeki dönemde Saadet Hanım'ın katkılarıyla birlikte bu prensiplerin korunmasına Türkiye'den seçilmiş bir hakim olarak katkıları olacaktır.

"NETANYAHU YOLSUZLUKLARINI SALDIRGANLIKLA ÖRTÜYOR"

Çeşitli konularda aralarında görüş farklılığı olsa da Filistinliler'e hepsinin arasında bir yarış olduğunu görüyoruz. Netenyahu da içeride birçok yolsuzlukla karşı karşıyayken bunları unutturmak için saldırgan yaklaşımda bulundu. Buna başta Cumhurbaşkanımız ve Türkiye olarak Avrupa ve pek çok yerde tepkiler geldi.

"BU SOYKIRIM EKONOMİSİNİN İTALYAN MECLİSİ'NDEKİ YENİ TUTUMU"

İtalya olarak Libya'da 1940'a kadar yaptığınız eylemlerle yüzleşmenizde fayda vardır. Kurduğunuz kamplarda binlerce Müslüman hayatını kaybetmiştir. Burada kimyasal silah kullanımı, teslim olan savaş esirlerinin bile öldürülmesi son derece vahim işlere imza atmışlar. Etnik temizlik yapılmıştır. Bu konudaki yüzleşmelerin tarihe ve insanlığa katkıda bulunacağını söylüyorsanız lütfen kendi tarihinizle yüzleşin. Cumhurbaşkanımız açıkça 'gelin arşivleri açalım' diye açık çağrı yapmıştı. Bu soykırım ekonomisinin İtalyan parlamentosunda yeni bir tutum olarak tavır olarak ortaya çıkıyordu.

Önümüzdeki dönemde göç krizi, terörle mücadele gibi işbirliği yapacağımız alanlar vardır. Siyasetçilerin yapacağı iş bugünü yönetmek ve geleceği inşa etmektir.

"TALEBİMİZİN REDDEDİLMESİ ORTAYA KAOTİK BİR TABLO ÇIKARDI"

Fark 29 binden 14 binlere kadar düştü. Büyük seçmen kitlesinin olduğu bir seçimde berraklaşması gerekiyor. Arkadaşlarımız YSK'dan tüm ilçedeki  sandıkların sayılması talebinde bulundular. Maalesef talebimiz kabul edilmedi. İstanbul Avrupa'nın pek çok ülkesini geçebilecek  nüfusa sahip. Dünyanın gözdesi olan metropolü yönetecek kimsenin o koltuğa tartışmasız olarak oturması gerekir. Burada ortaya konulan iddialar oyların tamamen sayılmasının vatandaşının iradesinin billurlaşması açısından önemli olduğunu gösteriyordu. Bunun reddedilmiş olması  durumu berraklaştırmadı. Tam tersine daha kaotik bir durum ortaya çıktı. Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız. CHP sürekli olarak 'İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmiyorsunuz' diye açıklama yapıyor. Arzumuz sonuçların net bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Başvurduğumuz yollar bizim icat ettiğimiz yollar değildir. Biz meşru itiraz süreçlerini sürdürürken sürekli olarak bize 'meşru haklarınızı kullanmayın, bu sayımdan vazgeçin' demenin manası nedir? Bu itiraz müessseleri sonucun berraklaşması için yasal hakların kullanımı çerçevesinde gündeme gelmektedir.

"İSTANBUL'DAKİ SEÇİMLER ANKARA GİBİ BERRAKLAŞMASI GEREKİYOR"

İtiraz hukukidir. Olağanüstü itiraz yolu kanun koyucunun cevaz verdiği bir yoldur. Ankara örneğinde gördük. İtirazlarımızı yaptık. Netice itibarıyla YSK karar verdi. İlgili aday mazbatasını aldı, tebrik aldı ve Anıtkabir'e girdi. Sahte bir ünvanla Anıtkabir defterini suistimal etmedi. Milli irade tecelli etti. Biz de 'vatandaşımızın emri buymuş, başımızın üstünde' dedik ve seçim sonucu gerçekleşmiş oldu, Ankara yeni belediye başkanı ile tanışmış oldu. Ankara gibi İstanbul'un da berraklaşması gerekiyor. Düne kadar 'YSK'yı tehdit ediyorsunuz' diyorlardı. Şimdi utanmayacaklar mı? YSK talebimizi reddetti. Medyayı, Anadolu Ajansı'nı eleştirebilirsiniz. Ama tutup da AA'nın genel müdürünü tehdit ederseniz, ailesini tehdit ederseniz, şahısları hedef göstererek medya organlarındaki başındaki ailelerin soyadlarını verirseniz bu olsa olsa nefret suçuna girer. Anayasa'nın 138. maddesi açıkça yargıçlara telkin, tavsiyede bulunulmayacağını söylüyor.

"CHP YSK'DAN VE MEDYA AİLELERİNDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR"

İstanbul seçimleri açısından seçim berraklaşmamıştır, billurlaşmamıştır, bizim için olağanüstü itiraz yapılacaktır. Kendilerini Anayasa'nın 138. maddesini okumaya ve YSK'yı oluşturan saygı değer hakimlerden özür dilemeye davet ediyorum. YSK özgür bir şekilde karar veriyor. Aileleri hedef göstermelerinden ötürü özür dilemeye davet ediyoruz. Biz bu usulsüzlükler ortaya çıkana kadar takip edeceğiz. Sandık demokrasinin namusudur. Kazandık ya da kaybettik. Sonuçta kaçla kazandık, kaçla kaybettik? Bugün Cumhurbaşkanımız bu sonuçları masaya koyun mesajı değerlendirin demiştir. İtiraz süreci sürerken mazbata fetişizmine girmek ahlaki olmayan bir gasptır. Sürece saygı duyacağız. Lehimize de, aleyhimize de çıksa, beğensek de, beğenmesek de milletimizin iradesi budur, başımızın üstünde yeri vardır diyeceğiz. Yasal itiraz hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. İstanbul'da kimsenin mazbatası gasp edilmiyor.

"FARKLI PARTİLERDEN 'TEK TÜRKİYE' MESAJINA MEMNUN OLDUK"

Bu provokatif karanlık tiplerin Türkiye'de kaos yaratmak için sosyal medyada yaptığı çağrıların altına vatandaşlarımız, gençler, farklı partilerden, farklı hayat tarzından aynı tepkiyi göstermektedir. Bunlara 'bizim çok partili hayatımız var, biz tek Türkiyeyiz' demektedir. O tweetleri okuduğunuzda farklı görüşlerden kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın son derece yüksek iradeyle ortaya koydukları tavrı saygıyla ifade etmek isterim.

"ÖPTÜĞÜ KUR'AN'DAN BAKARA SURESİNİ OKUMASINI TAVSİYE EDERİM"

Siyasi hayatımızda ilk defa açık ve aleni bir ırkçılığın ortaya koyduğunu gördük. Bolu Belediye Başkanı, ilk icraat olarak kentte yaşayan Suriyelilere nakti ve ayni yardımın kesildiğini ilan etmiştir.  Yurtdışında aşırı sağcılar vardır ve ırkçı ve nefret politikası dilini kullanırlar. Bu bizde ilk defa oluyor. Kendisi Kur'anı Kerim'i okuyarak göreve başlıyor. Kendisine öptüğü Kur'anı okumasını tavsiye ediyoruz. Bakara Suresi 178. ayetini okumasını tavsiye ediyoruz.

"CHP'NİN BOLU BELEDİYE BAŞKANI'NA TAVIR KOYMASI GEREKİR"

Avrupa'daki aşırı sağcıların, faşistlerin kullandığı argüman Bolu'da da kullanılıyor. Sanki mülteciler olmasa bir cennetmiş gibi, hayatın akışındaki her türlü sıkıntılar bu mültecilere yüklenmeye çalışılıyor. Kendisine sosyal demokratım diyen tarihin hiçbir döneminde sosyal demokrat olmamış CHP'nin bu isme karşı tavır koyması gerekir.

"ANKARA'DAKİ SOKAK HAYVANLARININ ZEHİRLENMESİ OLAYI"

İçişleri Bakanı yakından ilgileniyor. Varoluş bir bütündür. İnsan, hayvan, bitki diye ayrılamaz. Varoluş karşısında topyekün saygı içerisinde olması gerekir. Canlılara karşı yapılmış eylemin insana karşı yapılmış eylemden farkı yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız bu hassasiyeti dile getirmiştir. Bizim mimarimizde geleneğimizde kimsesiz hayvanlar için tünekler yapılmıştır. Dışarıya yiyecekler konulmuştur. Tarihte hayvan hastanesini açan ilk milletiz. Sevgi ve merhamet kaynağı peygamberimiz kuşu ölen bir çocuğa taziyeye gitmiştir. Bu geleneğe sıkı sıkıya bağlıyız. Bu çerçevede önemli çalışmalar yapıldı. Bu konularla ilgili herhangi bir durum olduğunda partimize ihbar olursa seviniriz.

"OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ SÜRECİNDE YASAL TAKVİM İŞLEYECEK"

Birleştirme tutanaklarının büyükşehirle ilgili gerçekleşmesi bekleniyor. Şu anda yapılmış bir başvuru yok. Ali İhsan Bey takip ediyor. Yasal süreleri var. O çerçevede başvuru yapılacak. YSK'nın bitireceği bir çalışma var, ondan sonra takvim işleyecek.

"CHP'NİN 'BUNUN ÜSTÜNE GİTMEMİZ LAZIMDIR' DEMESİ GEREKİR"

Olmayan binalar ve olmayan seçmenlerden bahsediyoruz. Olmayan binalar,seçmenler varmış gibi gösterilmişse, burada siyaset sadece legalite değildir bir de moralitesi vardır. CHP'nin burada söylemesi gereken odur, 'Bunun üstüne gitmemiz lazım' demeleri gerekirken 'hukuki temeli yoktur' diyorlar. Neticede olmayan binalardan, olmayan seçmenlerden, olmayan adreslerden bahsediyoruz. Sadece aldım cebime koydum şeklinde bir siyaset olmaz. Usul esasa mukaddemdir.

"SAYIN CUMHURBAŞKANI İLE SAYIN BAHÇELİ İRADE PAYLAŞIMI YAPMIŞTIR"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi üç testten geçmiştir. Referandum, Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler şeklinde. Sayın Bahçeli'yle işbirliğinin devam etmesi yönünde irade paylaşımı yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde bu görüşmeler yapılacaktır, partilerimiz arasında da yapılacaktır.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.