Bakan Soylu: Terörü tasfiye edeceğiz, işsizliği çökerteceğiz

 İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, "Terörü tasfiye edeceğiz işsizliği çökerteceğiz. Bu medeniyetin barışına, kardeşliğine Avrupa'nın da ihtiyacı var" dedi.

Bakan Soylu: Terörü tasfiye edeceğiz, işsizliği çökerteceğiz
04 Aralık 2016 Pazar 18:46

Emniyet Genel müdürü Selami Altınok ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte özel uçak ile Diyarbakır'dan Mardin'e gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu havalimanında Vali Mustafa Yaman, AK Parti Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ile Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti MKYK Üyesi Zeynep Alkış ve il protokolü karşıladı. Bakan Soylu ve beraberindeki heyet ilk olarak özel bir otele geçerek burada bir süre dinlendi. Daha sonra Mardin Valiliğine geçen Bakan Soylu'ya, Mardin Valisi tarafından brifing verildi. Kaymakamlarında katıldığı ve yaklaşık 4 saat süren basına kapalı toplantıdan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı. Bakan Soylu, bir çalışma ziyareti vesilesi ile Mardin'de olduklarını, gerek Kaymakamlar, gerekse de Emniyet ve Jandarmadaki yetkililer ile yaptıkları güvenlik toplantısında gerekli değerlendirmeleri ortaya koyduklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Şunun altını çizerek değerlendirmek istiyorum. Bu dönemde atacağımız kararların gelecek 10 yıllarda tarihin ışığında bakıldığında ya ülkemizin ve medeniyetimizin yarınlara taşınmasında pozitif adımlar olduğu ve pozitif kararlar olduğu görülecek veyahutta basiretimizin tartışıldığı, yönetim kabiliyetimizin tartışıldığı ve olaylar karşısında karar verme yeteneğimizin tartışıldığı bir dönem olarak nakledilecek. Oysa Allah'a şükürler olsun 21'inci yüz yıla her zaman iftiharla söylüyorum iyi başladık. Ve bugün aslında Türkiye'nin önünü kesmek isteyenlerin de tedbir aldıkları en önemli sürecin bu olduğunu düşünüyorum. Biz 21'inci Yüzyıla ağır aksak başlamış olsaydık belki de bugün Türkiye'yi bir terör cenderesine sokmak isteyenler etrafındaki coğrafyayı ateş çemberine daha fazla katmerleşmek isteyenler bu kadar iştahlı olmayacaktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Mardin'de

Biz 10 bin dolarlık kişi başına düşen gelir seviyesine Türkiye'de gelmemiş olsaydık. 2 bin 500 - 3 bin dolarda kalmış olsaydık. İfade etmek isterim ki, bu coğrafyada bu kadar programlı planlı projeli bir işlem uygulamıyor olacaklardı. Biz eğer bu cesaretimiz ve bu kuvvetimizle Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmamış olsaydık insanlığa her daim ve her kürsüye çıkıldığında bu ülke adına söylenecek sözü olunmamış olsaydı belki de bu işlerle bu kadar karşılanılmış olunmayacaktı. Bu çok net ve açık. Biz büyük bir devlet bakiyesi medeniyetin kendi ruhuna ve kalbine işlenmiş insanların bulunduğu topraklardayız. Bunun en güzel timsali de Mardin'dir. Hiç kimsenin rengine, dinine, inancına geldiği kökene bakılmadan kardeşliği tesis ettiren bir şehirdeyiz. Ve bize bırakılan en önemli miraslardan bir tanesidir. Biz bunu korumakla sorumluyuz. Yarına aitte sorumluyuz. Cenabı Allah şahittir ki, yevmi kıyamette de sorumluyuz. Bugün bütün derdimiz ve anlayışımız budur. Türkiye'de Türkiye'yi terörle sınamak, imtihan etmek, denemek isteyenler ve tehdit etmek isteyenlere karşı en önemli cevabımız Millet olma tecrübemizdir. Biz niçin bir milletiz? İşte bunun da en güzel cevabı Mardin'dir. Tüm arkadaşlarımız yaptığımız değerlendirmelerde bunu net olarak söylüyoruz. Terörü tasfiye edeceğiz işsizliği çökerteceğiz. Evet terörü tasfiye edeceğiz ve medeniyetimizin ışığını Mardin'den yansıtacağız. Bu kadar net. Bugün medeniyetimize dünyanın ihtiyacı var. Bugün birçok alanda eleştirdiğimiz yapıcı eleştiri ortaya koymak istediğimiz Avrupa'nın da ihtiyacı var. Bu medeniyetin barışına kardeşliğine Avrupa'nın da ihtiyacı var. Önce Balkanları bu cenderenin içine soktular sonra Kafkasları bu cenderenin içine soktular. Sonra şimdi de Ortadoğu'yu ve bizim içinde bulunduğumuz Asya coğrafyasını bu cenderenin içine sokmaya çalışıyorlar. Bu cenderenin içinden ancak bu medeniyetin değerleri kurtarabilir."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  incelemelerde bulundu

İçişleri Bakanı Soylu, bir yandan sosyal ekonomik programlar, diğer taraftan güvenlik meselesindeki kararlılıkları ve terör örgütleri PKK, DEAŞ ile FETÖ ile mücadele kararlılığının aynı şekilde devam edeceğini de belirterek, şunları söyledi:
"İsteğimiz ve arzumuz şudur. Çok insani bir sonuç için çalışıyoruz. İnsanca yaşayan, sabahleyin evinden çıktığında akşamleyin evine çocuğuna rahat dönebileceği ve kendine rahatça dönebileceğine inandığı alışveriş merkezinden tutun da geleneksel esnafımıza alışveriş eden insanlarının huzur içinde olduğu bir ortam oluşturmak. Şu anda dünya'dan bir çok insanın gelmek istediği altını çizmek isterim. Mardin sadece iç turizmin cazibe merkezi değildir. Bütün dünyanın en önemli cazibe merkezlerinden biridir. Ve bizim de görevimiz bu cazibe merkezini dünyayla buluşturmaktır. Mardinli kardeşlerimizin de bu bölgede yaşayan hemşehrilermizin de hiç kimsenin herhangi bir endişesi olmasın. Terörle mücadele konusunda ortaya koyduğumuz kararlığı aynı şekilde bu bölgenin kalkınmasında ve zenginleşmesinde de ortaya koyacağız. Bizim işimiz güvenliktir ama aynı zamanda bu projelerine önem vereceğiz. Umut içerisinde yarına bakıyoruz ve bakmaya devam edeceğiz. Terör örgütü meselsine gelince PKK meselesine gelince o iş bizim meselemizdir. Bunun üstesinden geleceğiz. Hem sınırlarımız içinde hem de sınırlarımız dışında büyük bir operasyon devam ediyor. Bu çok nettir. Bu kış hep her zaman her noktada olacağız olmaya devam edeceğiz. Devletimizin bütün birimleri topyekun bir seferlikle hem güvenlik hem de sosyal politikalarda adımları net bir şekilde ortaya koyacağız."

Mardin halkına bir şükran borçları olduğunu, Mardin'de terörle bir araya gelmiş yerel yönetimlerde hukukun ortaya koyduğu bir iradeyle bir değişiklik söz konusu olduğunu söyleyen Bakan Süleyman Soylu, "Ve bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin buraya görevlendirdiği kişiye Mardin halkına göstermiş olduğu saygıdan dolayı minnetlerimizi ve şükranlarımızı ifade ediyoruz. Kendilerini mahcup etmeyeceğiz. Bu emanetlerini çok iyi bir şekilde yönetileceğini ve Mardin Büyükşehir belediyesine gelen kaynağın gelen imkanın Mardin'de yaşayan vatandaşlarımızın için seferber edileceğini bilin bu konuda bu kaynaklarla birlikte Mardin'in yarına ait hak ettiğinin daha fazlasının gerçekleşeceğini ifade etmek isterim" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

'OĞLUM HAİN ÇIKSA BEN İNFAZ EDERİM'

Açıklamadan sonra Valilik çıkışında esnafı ve vatandaşları ziyaret eden Bakan Soylu burada vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Bakan Soylu'yu bir vatandaşın oğlunun FETÖ'dan dolayı açığa alındığını ve yardım istemesi üzerine ilgileneceğini belirttikten sonra, "Sayın Bakanım benim oğlum hain çıksa ben onu infaz ederim" demesi üzerine Vali Mustafa Yaman'a talimat vererek vatandaşın sorununun çözülmesini istedi.
Bakan Soylu'nun Mardin programı boyunca geniş güvenlik önlemlerinin alındığı güzergahlarda iki seyyar jammer cihazının bulundurulması da dikkat çekti.
Daha sonra Derik ilçesine geçen Bakan Soylu, Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk adına yaptırılacak 28 derslikli Süleyman Bölünmez Anadolu Lisesi binasının temel atma törenine katıldıkmtan sonra yeni Kaymakamlık binası inşaatında da incelemelerde bulunacak.
 

BAKAN SOYLU, KAYMAKAMIN ŞEHİT EDİLDİĞİ DERİK'İ ZİYARET ETTİ

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte Mardin'de bir dizi incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 Kasım günü Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün bombalı saldırıda şehit edildiği Derik İlçesi'ni ziyaret etti. Bakan Soylu, Derik'te ilk olarak Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk anısına yaptırılan Anadolu Lisesi'nin temel atma törenine katıldı. Törenin ardından kaymakamlık binasına geçen Soylu, burada toplanan vatandaşlara hitaben konuştu. Konuşması sık sık 'Kahrolsun PKK' sloganları ile kesilen Soylu, "Biz bir milletiz. Acı olaylar yaşadık. Biz bir milletiz. Bazen hepimize ders olacak olaylar yaşadık. Bugün burada çocukların yarına dair ümitlerini görebiliyoruz. Bu ülkenin, milletimiz tarafından emanet edilen yöneticileri olarak görevimiz açık ve nettir. Memleketimizi huzur ve sukün içinde yarına taşımaktır. Hiç endişe etmeyin. Bilmenizi isterim ki; yarına hep birlikte, güçlü, kuvvetli ve kudretli bir şekilde ulaşacağız. Zengin bir Türkiye olacak. Bizim bu hedeflerimizden bizi alıkoymaya çalışanlara karşı en büyük kuvvetimiz birlik ve beraberliğimizdir. Biz bundan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

'BU ÜLKEYİ 3-5 KURDA KUŞA YEM ETMEYİZ'

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün çok kısa bir sürede ona emanet edilen görevleri yerine getirdiğini belirten Soylu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Allah'a ve milletine olan görevini sadakat içinde yaptı. İnsanların hayırlısı, insanlığa hizmet edendir. Biz bunun bilinci içindeyiz. Allah şahittir ki; bunu yapanlara adalet ve hukuk cezasını verecek. Ama bunu yaptıranları yerin 7 kat dibine girseler de bulmak boynumuzun borcudur. Bu çocuklarımızın geleceğini karartmaya çalışanlara karşı hiçbir şekilde bu güzel medeniyet şehrini teslim etmeyeceğimizi bilmenizi istiyorum. Biz kardeşiz. Bütün inananlar kardeştir. Bizi dinimizden, inancımızdan, insanlığımızdan uzaklaştırmak istiyorlar. Biz bunlardan uzaklaşmayacağız, sıkı sıkı kenetleneceğiz. Bu ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaya devam edeceğiz. Bizi hiçbir terör örgütü silahla ve şiddetle birbirimizden ayıramayacak. Biz bu ülkeyi 3-5 tane kurda kuşa yem etmeyiz. Birliğimizi, beraberliğimizi heba etmeyiz. Yarınımız bugünden daha güzel olacak. Sadece bu coğrafya değil, Suriye, Irak, Kafkasya, Balkanlara da elimizi uzatacağız. Muhammet Fatih, hepimize bir örnek teşkil etmektedir. Hizmetin, insanlığın, sevginin örneğini teşkil etmektedir. Devletin kendisine verdiği emaneti terk etmemiş ve burada yarına ait ümitlerini evlatlarımızla birlikte yaşatmıştır. PKK'ya verilecek en büyük cevap, muhakkak ki o 28 derslikli okulla bugün attığımız temeldir. Emanetiniz emanetimizdir. Bizim de emanetimiz sizin emanetinizdir. Hep birlikte buradayız ve buradan ayrılmayacağız. Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün, şehit Ömer Halisdemir'in yaktığı meşalenin, bu ülkenin yarınlarını aydınlık bir ışık oluşturacağını hepimiz biliyoruz ve inanıyoruz. Yürüyeceğimiz yolu hep birlikte yürüyeceğiz. Bu ülkenin huzurunu bozmaya çalışanlara bu milletin kardeşliği boyun eğmeyecektir. Nereye saklanırlarsa saklansınlar. Gereken cezayı bulacaklardır."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ​valilik çıkışında vatandaşlarla sohbet etti

'PKK'NIN KAÇIRDIĞI POLİSİN AİLESİ İLE GÖRÜŞTÜ'

İçişleri Bakanı Soylu, konuşmasının ardından Derik çarşısında bir süre esnaflarla görüştü. Daha sonra Emniyet Amirliği binasına geçen Soylu, yeni yapılacak olan Kaymakamlık binasının krokisini inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Soylu Emniyet Amirliği'nden çıkarken, 24 Temmuz 2015 günü Diyarbakır -Bingöl karayolunda PKK'lılar tarafından kaçırılan 4 yıllık polis memuru 28 yaşındaki Vedat Kaya'nın babası 59 yaşındaki Şeyhmus Kaya ile ayak üstü görüştü. Daha sonra kendisine bekleyen çocuklarla fotoğraf çektiren Bakan Soylu, siyaset akademisi toplantısına katılmak üzere Mardin'e döndü.


Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.