Bakanlıktan Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur’a çok sert tepki! Fuat Uğur ne dedi?

Türkiye gazetesi Fuat Uğur’un Bakan Varank’a ilişkin yazılarına gönderilen tekzipleri yayımlamayınca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kendisi yayımladı.

Bakanlıktan Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur’a çok sert tepki! Fuat Uğur ne dedi?
22 Eylül 2019 Pazar 21:24

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bakan Mustafa Varank’la ilgili kaleme aldığı yazılarla konusunda Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur’a gönderdikleri tekziplerin yasal süre içince gazetede yayımlanmamasının ardından içerikleri bakanlığın internet sitesi üzerinden kamuoyuyla paylaştı. Bakanlığın yayınladığı metinde, Uğur için “İzansız ve kesin bir dille kaleme aldığı konu hakkında, ne bakanlıktan bilgi edinme ne de sektör hakkında araştırma yapma zahmetinde bulunmayan yazarın amacının açık bir tetikçilik faaliyeti olduğu aşikârdır. Bunun nedenlerinin kamuoyunun takdirinde olduğunu belirtiriz.” ifadeleri kullanılırken; tekzibin yayınlanması için de yasal süreç başlatılacağı ifade edildi.

Söz konusu yazılar için 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca düzeltme ve cevap metninin aynen yayınlanması talebinin avukat Ahmet Özel tarafından gazetenin sorumlu müdürüne noter aracılığıyla tebliğ edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tüm bunlara rağmen, gerçek dışı iftira ve iddialarla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi; Sayın Bakanımızın, bakanlığımızın ve hükümetimizin toplum nezdinde itibar kaybetmesi ve onurunun zedelenmesi kastıyla yayınlanmış olan bu yazıların tam ve eksiksiz tekzibi, ilgili mevzuat çerçevesinde mümkün olmamıştır. Tekzibin yayınlanması için yasal süreç başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

TEKZİP METNİNDEN

Gazeteye gönderilen tekzipte, yazıya konu edilen toplantı davetinin Bakan Varank tarafından yapıldığı iddiasının kesinlikle doğru olmadığı, talebin Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği tarafından yapıldığı belirtildi.

Tekzipte ayrıca, toplantıya çoğu yabancı ortaklı traktör firmalarının katıldığı, Derindere AŞ firmasının toplantıya kasıtlı olarak davet edilmediği ve toplantıda yabancı motor kullanan traktör firmaların bulunduğu gibi iddiaların doğruyu yansıtmadığı vurgulandı.

https://twitter.com/TCSanayi/status/1175692211108884482

FUAT UĞUR NE YAZDI?

ÖNCE "HAİN" DEDİ, BİRKAÇ GÜN SONRA BAKAN VARANK'I HEDEF GÖSTERDİ!

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Bakan Mustafa Varank'a yönelik operasyonun ilk işaret fişeği 13.08.2019 tarihinde geldi.

Türkiye Gazetesi'nde "Elektrikli traktör" başlığını taşıyan bir yazı kaleme alan Fuat Uğur, kimi çocukluk anılarını da serpiştirdiği makalesinde "traktörün" ne kadar önemli bir araç olduğunu "duygusal" bir dille okurlarına anlatmaya soyundu.

Uğur bu yazısında yerli traktör projesinin önemine değinerek, "bu projenin hainler tarafından engelleneceğini" öne sürdü.

Türkiye yazarı, "Bu projeye engel olmak için her şeyi yapacaklar, her şeyden önce içimizdeki hainleri satın alıp, bu projeyi itibarsızlaştırmaya başlayacaklar. Bazı muhalif yazarlar başladı bile." ifadelerini kullandı.

VARANK'I YERLİ TRAKTÖR PROJESİNİ BALTALAMAKLA İTHAM ETTİ!

Fuat Uğur'un dilinin altındaki baklaları çıkarttığı yazıları ise aynı gazetede 10.09.2019 ve 12.09.2019 tarihlerinde yayınlandı.

Peş peşe "Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ne yapmak istiyor?" ve "Bakan Varank cevaplamadı ama bu toplantının sebebi belli" başlıklı iki köşe yazısı kaleme alan Türkiye gazetesi yazarı Uğur, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı ve Bakan Varank'ı direkt olarak hedef alarak, yerli traktör üretme projesini yürüten bir firmanın Bakan Varank tarafından kasıtlı olarak dışlandığını öne sürdü.

Bakanlığın traktör üreticileri ile bir toplantı gerçekleştirdiğini belirten Uğur şu ifadeleri kullandı;

"Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü’nden yetkililerin de hazır bulunduğu toplantıya çoğu YABANCI ORTAKLI traktör firmaları olan Agco, Anadolu Landini, Başak, Bozok, Erkunt, Hattat, John Deere, Karataş, Kubota, Same Deutz Fahr, Tafe, Tümosan, Türk Traktör ve Yanmar Turkey’den üst düzey yöneticiler katıldı.

Bu toplantıda HANGİ ŞİRKET YOKTU biliyor musunuz?

Başkan Erdoğan’ın test ettiği elektrikli traktörü yapan ÖNDER YOL ve şirketi DERİNDERE AŞ."

FUAT UĞUR VE TÜRKİYE GAZETESİ DEVLETE KAFA TUTTU: BAKANLIĞIN TEKZİBİNİ YAYINLAMADILAR!

Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur'un bu yazısının ardından ise dikkat çekici gelişmeler yaşandı. Bakanlık, Mustafa Varank imzalı bir tekzip metni ile suçlamaları yalanlarken, bu metnin Türkiye gazetesi ve Fuat Uğur tarafından yayınlanmadığı ortaya çıktı.

Fuat Uğur köşesinde, Bakanlıktan gelen ve kanunen aynı şekilde, eksiksiz yayınlaması gereken tekzip metninin, sansürleyerek ve kısmen "geniş özet" şeklinde yayınlayarak, basın teamüllerine ve kanuna muhalefet etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.