Meclis Başkanı Kahraman : Bir meczupla karşı karşıyayız, Fetullahçı ayıklanma devam ediyor (Yeniden) (2)

Nursima KESKİN / ANKARA, () - TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağına operasyon yapılmasına ve FETÖ üyelerinin iletişim kurduğu Bylock programını kullanan milletvekillerinin anımsatılması üzerine "Fetullahçı...

Meclis Başkanı Kahraman : Bir meczupla karşı karşıyayız, Fetullahçı ayıklanma devam ediyor (Yeniden) (2)
27 Eylül 2016 Salı 13:28

Nursima KESKİN / ANKARA, () - TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağına operasyon yapılmasına ve FETÖ üyelerinin iletişim kurduğu Bylock programını kullanan milletvekillerinin anımsatılması üzerine "Fetullahçı ayıklanma devam ediyor. Maske takmış bir insanın uzun yıllar meydana getirdiği yapı, ona inandı. Maalesef bir meczupla karşı karşıyayız. Ayıklama kendiliğinden oluyor. Bünye reddediyor zaten İyi niyetle yola çıkmış olanlar ayrı. Bütün bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan tabloya rağmen devam edenleri toplum bir tarafa itecektir. Siyaset kurumları, askeriye, yargı, eğitim buna dahildir. Bütün işlemler muhakkak adaletle yapılacaktır" diye konuştu. Kahraman FETÖ üyelerinin temizlenmesi için erken seçim yapılma ihtimalinin sorulması üzerine "Erken seçime gidileceğini zannetmiyorum böyle bir hadise öteden beri söylenen bir hadisedir. Erken seçim değil ciddi bir araştırmayla gidilmelidir yapılanma üzerine" dedi

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Tören Salonunda 26'ncı Dönem Birinci Yasama Yılının değerlendirmesini yaptı. İsmail Kahraman, 15 Temmuz darbe girişimi gecesini anımsatarak "Ülkemizde her şeyin tabii akışında seyrettiği bir dönemde hain bir tertibe içimizden bir suikasta maruz kaldık. Gözbebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış, asker üniforması giymiş Pensilvanya merkezli kan emici teröristlerin ve hainlerin, emperyalistlerin kirli emellerini gerçekleştirmek gayesiyle giriştikleri darbe girişimi sebebiyle hepimiz olağanüstü günlerden geçtik. Çok şükür devletimiz dimdik ayakta. Bizi yıkacaklarını zanneden gafiller ise tıkıldıkları inlerinde hakkettikleri cezalarını çekmeyi bekliyorlar"dedi.

Konuşmasında sık sık yeni anayasa vurgusu yapan İsmail Kahraman, "İnancım odur ki Meclisimiz bu dönemde yeni bir Anayasa yapacak ve siyasi tarihimizde mümtaz bir yer edinecektir. Parlamentomuzda grubu bulunan dört siyasi partimizin de katkı ve desteğiyle hazırlayacağımız yeni anayasa; sade, sivil, demokratik, hürriyetçi, merkezinde bireyin olduğu bir anayasa olacaktır" diye konuştu.

Kahraman, FETÖ/ PDY 15 Temmuz darbe girişimi ile bu terör örgütünün faaliyetlerinin tüm yönleriyle araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için kurulan Meclis Araştırması Komisyonun çalışmalarına yakın zamanda başlayacağını bildirdi.

"ANAYASALAR İLAÇ PROSPEKTÜSÜ DEĞİL"

İsmail Kahraman değerlendirme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni anayasa ve gündemde olan mini anayasa ilişkin bir soruyu "Yeni anayasa toplumun bütünüyle özümsediği bir anayasa olmalı. Herkes hem fikir olmayabilir ama büyük çoğunluğun iştiraki gereklidir. Ben 4 parti diyorum hepimizin gönlü bütün parti ve milletvekillerin katılımıdır. Daha önce kurulan uzlaşma komisyonu uzlaşamadı. parti eşit sayıda temsil edilmişti. ikinci defa kurulan komisyon yine her parti eşit sayıda temsil edildi. her seferinde gönlümüz bütünüyle bir araya gelerek çözüme gitmek istiyor. Zaten anayasamızda 1921 hariç diğerlerinde hep bir ithal anayasa gibidir. Cebri anayasa gibidir. 1876 Belçika, 1961 Alman anayasası esaslarına göre tanzim edildi. 1982 yine askeri idarenin anayasası şeklinde oldu. Sivil bir anayasaya ihtiyaç var. Bizim şartlarımıza uygun bir anayasa olmadığı içindir ki anayasalar değişiyor.Birçok madde değişiyor. Anayasalar esasında ilaç prospektüsü değil, uzun izahnameler değil özlü olarak yapılması gereken hususlardır. Kaba bir şekilde ele alma değil özünü ortaya koyma tarzında olmalı yaşayan hayata göre de anayasa uygulamada gerekli şekilde değişiklik yapılabilen bir metin olmalıdır. TBMM bunu ele almalı, Türkiye'mize uygun darbe önleyici vesayet kaldırıcı, ferdi merkeze alan bir anayasa olmalıdır. Bu istek bütün partilerde olduğu için mecliste olsun olmasın bütün partilerimiz yeni anayasa hedef olarak alınmıştır. Mini paketi geçici çalışma olarak görüyorum. Güzel bir hadise. Metin açıklanmış değil ama açıklanan kısmıyla yargıdaki tekliliği sağlamaya yönelik bir çalışma olduğu görülüyor" diye yanıtladı.

"ERKEN SEÇİME GİDİLECEĞİNİ ZANNETMİYORUM"

Kahraman, "Siyasetteki FETÖ unsurlarının temizlenmesi için erken seçim bir yol mudur?" şeklindeki soruyu şöyle cevapladı: "Erken seçim hep konuşuluyor. 7 Haziran'da seçim yapılır 8 Haziran'da erken seçim konuşulur. Seçimler zamanında yapılmalıdır. Meclislerin ,belediye başkanları gibi düzenli olmalıdır seçimler. Erken seçime gidileceğini zannetmiyorum böyle bir hadise öteden beri söylenen bir hadisedir. Erken seçim değil ciddi bir araştırmayla gidilmelidir yapılanma üzerine"

"FETULLAHÇI AYIKLANMA DEVAM EDİYOR"

Kahraman, 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağına henüz operasyon yapılmadığını anımsatması üzerine şöyle konuştu: "Fetullahçı ayıklanma devam ediyor. 8 Kanun Hükmünde Kararname var OHAL çerçevesinde çıkarılan. Bunlar tasfiye ediliyor. Kurumlar kendi içinde tasfiyelerini yapıyorlar. İllerde yanlış yapılmış ise düzeltilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. Başbakanımızın ifadesiyle sapla samanı karıştırmayacağız. Hakikaten öyle olunması lazım. Kişinin hakkı hukuku bir tarafta devletin bekası ve geleceği var. Bu iyi dengelenmeli."

"BÜTÜN İŞLEMLER ADALETLE YAPILACAKTIR"

Kahraman FETÖ üyelerinin iletişim kurduğu Bylock programını kullanan milletvekillerinin listesinin kendisine gelip gelmediğinin sorulması üzerine "Hepimizin gözü önünde cereyan eden hadise sıkıntı verecek üzüntü verecek bir hadiseydi. Maske takmış bir insanın uzun yıllar meydana getirdiği yapı, ona inandı. Maalesef bir meczupla karşı karşıyayız. Ayıklama kendiliğinden oluyor. Bünye reddediyor zaten. İyi niyetle yola çıkmış olanlar ayrı. Bütün bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan tabloya rağmen devam edenleri toplum bir tarafa itecektir. Siyaset kurumları, askeriye, yargı, eğitim buna dahildir. Bu böyle olmaktadır her sahada. Bütün işlemler muhakkak adaletle yapılacaktır. Hukuk devletin adaletin temelidir. Hz. Ömer'in dediği gibi 'Adalet mülkün temelidir" diye konuştu.

"MİLLETİMİZİN DNA'SINDA VAR MİLLİ MENFAATLERDE YAN YANA GELİŞ"

İsmail Kahraman “Yenikapı ruhu devam ediyor mu?ö sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Yenikapı mitingi muhteşem oldu. 5 milyon kişi katıldı. Bu ruh her zaman vardır 15 Temmuz gecesi herkes partisini bir taraf bırakarak ay yıldızla meydanlara gitti. Meclisimizi açtık. Parti farkı gözetmeden açtık. Partiler farklı olabilir ama bunlar bir bilekte birleşirler Yenikapı ruhu hep vardı zaten. Milletimizin DNA'sında var biraraya geliş, milli menfaatlerde yan yana geliş. Bu ruh yaşamaktadır, yaşamalıdır ve yaşayacaktır."KUTU

26'NCI DÖNEM BİRİNCİ YASAMA YILI DEĞERLENDİRMESİ

17 Kasım 2015 tarihinde çalışmalarına başlayan 26'ncı Dönem Birinci Yasama Yılı'nın değerlendirmesi şu şekilde:

"TBMM Genel Kurulunda, 26'ncı Dönem Birinci Yasama Yılında 128 birleşim gerçekleşti. Meclis Başkanlığına gelen 483 kanun tasarısından 88'i, 1339 kanun teklifinden 25'i kanunlaşarak yürürlüğe girdi. Halen 321 kanun tasarısı ve 5 kanun teklifi Genel Kurul gündeminde bulunuyor.

OHAL çerçevesinde 8 Kanun Hükmünde Kararname Meclis Başkanlığına sunuldu. 20 Mayıs 2016'da 682 adet dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin tezkere ilgili birimlere ulaştırılması için Başbakanlığa gönderildi.

8 bin 467 yazılı soru önergesinden 2767'si, 563 sözlü soru önergesinden ise 5'i hükümet tarafından cevaplandırıldı. Meclis Başkanlığına 79'u yazılı bir sözlü soru önergelerinden 72'si cevaplandırılırken 2'si Anayasa ve İçtüzük'e aykırı olduğu için iade edildi. Önergelerden 5'inin halen işlemde olduğu belirtildi.

Meclis Başkanlığına 15 genel görüşme önergesi, 14 gensoru, 1221 Meclis Araştırma Önergesi, 2 Meclis Soruşturması önergesi verildi.

Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Olayların Araştırılması, Çocuk İstismarının Araştırılması, FETÖ'nün Araştırılması için 3 ayrı konuda Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Vatandaşların en fazla başvurduğu komisyonlar Dilekçe Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olduğu belirtildi. Dilekçe Komisyonuna 3248 başvuru yapıldı. Başvuranların yüzde 70'i erkek, yüzde 28'i kadın, yüzde 2'si ise tüzel kişilerdir. Toplu imza ile verilen dilekçe sayısı 1564. İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna yapılan 1761 başvurudan 1431'i işleme alındı."

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.