Trump ve Putin'in var! Başkan Erdoğan'ın da olacak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin gibi uluslararası önemli sorunlarda kendi adına 'özel temsilci' gönderebilecek.

Trump ve Putin'in var! Başkan Erdoğan'ın da olacak

Başkan Recep Tayyip ErdoğanABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi yurt dışında özel bir görevin ifası için geçici olarak "özel temsilci"görevlendirilebilecek.

Görevlendirme büyükelçi ve elçilerin yanı sıra bazı geçici görevler için bu unvanı taşımayanlar için de yapılabilecek.

Dışişleri Bakanlığı, son yıllarda etkili bir diplomasi yürüttüğü BM Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği'ne bir büyükelçinin yanı sıra yine büyükelçi unvanını taşıyan bir yardımcı da atayabilecek.

Dışişleri Bakanlığı'nın teşkilat yapısı belirlendi

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde, Dışişleri Bakanlığı'nın görev yetki alanları ile teşkilat yapısı da belirlendi.

Dışişleri teşkilat şeması içinde Küresel ve İnsani Konular Genel Müdürlüğü dikkat çekti. Bu genel müdürlük; çevre, insan hakları, göç, iltica, insan ticareti ve insani yardımlar ile küresel boyut taşıyan diğer konularda politika belirleyecek.

Kararnamede, özel temsilcilerin Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirileceği hüküm altına alınarak, "Özel temsilci, dış politika gereklilikleri çerçevesinde özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilen, büyükelçi veya elçi unvanını taşıyan temsilcilerdir. Büyükelçi veya elçi unvanı taşımayanlar da geçici bazı görevler için özel temsilci sıfatıyla görevlendirilebilir" ifadelerine yer verildi.

Erdoğan, yerine 'özel temsilci' görevlendirebilecek

Böylece Erdoğan, dış politikada önemli bir sorun alanı oluşturan konularda gerek görülmesi durumunda kendi adına temaslarda bulunabilmesi için özel temsilci görevlendirebilecek. AB Başkanı ile Rusya Devlet Başkanı'nın Suriye gibi uluslararası önemli sorunlarda özel temsilcileri bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı'nın gerekli görmesi halinde Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğine büyükelçi - daimi temsilcinin yanı sıra meslek memuru statüsündeki bir büyükelçi, büyükelçi daimi temsilci yardımcısı unvanıyla atanabilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.