Aziz Yıldırım'dan Ali Şen'e cevap ve Ali Koç'a tarihi teklif

Fenerbahçe Kulübü, Seçimli Olağan Genel Kurulu başladı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, kongrede yaptığı açıklamada, "Sen futbolu yönet, ben amatör şubeleri ve kulübü yöneteyim. Sen ne kadar para koyacaksan, ben ve yönetimim de aynı parayı koyacağız. İkimiz de verelim, kulüp kazansın" diyerek teklifte bulundu

Aziz Yıldırım'dan Ali Şen'e cevap ve Ali Koç'a tarihi teklif
02 Haziran 2018 Cumartesi 19:24

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, Ali Koç'a tarihi bir teklifte bulundu. Yıldırım, Koç'a futbolun başına geçmesini ve Koç'un kulübe vermeyi taahhüt ettiği paranın aynısını vereceğini söyledi.

Aziz Yıldırım'ın yaptığı açıklama şöyle:

"Sayın Ali Koç kürsüde mali konuda açıklama yapıyorum. Sen ne veriyorsan ben ve yönetimim de aynısını koyacak. Futboldan çok anladığını söyledin... Gel sen futbolu yönet, ben de amatörleri yöneteyim, sen de yönet kulübü ben de. Hem sen kazan, hem de Fenerbahçe kazansın. Fenerbahçe başkanlığı böyle bir fedakarlığı yapmayı gerektirir. Ben başkanlığım döneminde bu paraları verdim zaten. Gelin iki sorunu birden çözelim. Aziz Yıldırım çok başarısız, futbolda başarısız diyorsunuz ya, anlaştık. Siz de koyun ben de koyayım... Siz ne koyuyorsanız ben de onu koyayım ve kulübün imkanını iki katına çıkaralım. Kim Fenerbahçe için var, görelim. Ey üyeler şimdi kim Fenerabahçe için Fenerbahçeli, kim kendisi için Fenerbahçeli? Görmek için iyi bir fırsat."

ALİ ŞEN'İ KONUŞMASI

Fenerbahçe'nin eski başkanı Ali Şen'in ismi konuşma için duyurulduğunda stadyumda büyük alkışlandı. Ali Şen şunları söyledi:

"Yıllar geçti, Allah'ın verdiği son güne kadar bu kalp coşkusu, bu muhabbet hiç bitmeyecek. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Vefa Küçük için bir şey söyleyeyim, bu kongreyi yönetmek her babayiğidin harcı değildir. Vefa, adildir. Soyadı 'küçük'tür ama büyük Fenerbahçelidir."

ÜLKER STADIYLA İLGİLİ

"Bulunduğum yer hakkında düşündüm, çayır... Çayırdan sonra yıllar yıllar geçti ve bu çayır diye bilinen yer nereden nereye geldi. Öyle bir kognre yapyıoruz ki New York Times haber yapıyor. Öyle bir kongre yapıyoruz ki bu sarayların sarayı olan bu stadı yapanlardan, başta da Aziz Yıldırım'dan Allah razı olsun. 1908 yılında 2. Abdülhamid'e gidiyorlar, 30 altına kulübe kiraya veriyor. Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı derken 25 Ekim 1929 yılında yapılan Gençlik ve Spor Bayramı'nda bu saha, Fenerbahçe'ye tahsih ediliyor ve tapusu veriliyor. Fenerbahçe, sahasının tapusuna sahip olan tek ve ilk kulüptür. Fenerbahçe adını da o toplantıda almıştı. 25 Ekim tarihinde yapılan o toplantıda Fenerbahçe Sahası diye adı konmuştur. 1982'de 12 Eylül hükümetiyle görüşürken burayı almak için çok çalıştık. Vazgeçmediğim bir olay şuydu: Adı hep Fenerbahçe kalacaktı. Sonra Saracoğlu olarak değiştirildi, çok üzülmüştüm. Saracoğlu'na çok müteşekkiriz. Çalışanlara, eski başkanlara ne kadar vefakar duygular içerisindeydek o tarihteki Başbakan'a da o şekilde müteşekkiriz ama adı keşke Fenerbahçe kalsaydı."

"İki kez başkan oldum. Geriye baktığınızda hatalar, yanlışlar yaptığınızı görüyorsunuz. Aziz Yıldırım bazen kalbimi kırdı ama hizmetlerinin de hakkını hep verdim. Yaptığı hizmetler nedeniyle kalbini kırmayın. Kulüplerde isimler gelip geçicidir."

"1947 yılında para lazım... Süremi aştım ama Vefa Başkanın affına sığınıyorum. O yılda Yapı Kredi Bankası'ndan bu kulüp 100 bin lira borç istedi. 70 yıl sonra Yapı Kredi'nin sahibi, bugün başkan adayımız. Yapı Kredi o gün 100 bin lira veriyor, 27 sıralık tribünde bu beton yapılıyor."

"AZİZ YILDIRIM'I HEP TAKDİRLE KARŞILADIM"

"Aziz Başkanımın yaptığı hizmetleri hep takdirle karşıladım. Bir gün şu tribüne geldim, inşaat yapılıyordu, yağmur yağıyordu. Bir aşağı bir yukarı bir ilkokul talebesi gibi heyecanlıydı. Büyük bir rüyaydı bu. 20 sene önce bir rüya gördüm, 'Bir gün gelecek Ali Koç, Fenerbahçe'de başkan adayı olacak.' Bu bir rüyanın ötesindeydi. Ali Koç'un adaylığı Fenerbahçe'nin ötesinde, Türk sporu için büyük bir şans! Gönüller bir ama Aziz Yıldırım'a en büyük teşekkürü edeyim.  2006 yılında Aziz Yıldırım, Ali Koç'u yönetim kuruluna aldı ve bugünlerin temelini attı. Ali Koç'u Fenerbahçe'ye getiren kişi Aziz Yıldırım'dır. Böyle bir şeyden ötürü Aziz Yıldırım'ın içinde her zaman Fenerbahçe'nin iyiliğini hissettiğinden, Aziz Yıldırım'ın kalbinde de Ali Koç'un adaylığını desteklediğini biliyorum."

AZİZ YILDIRIM'DAN CEVAP

Ali Şen, konuşmasından sonra Aziz Yıldırım'ın yanına giderek başkan Yıldırım'ı öptü. Aziz Yıldırım, Ali Şen'den sonra kürsüye gelerek şunları söyledi: "Sayın başkan beni öpüyor ama ben buradayım rahat olsun!"

İŞTE TARİHİ KONGREDE ÖNE ÇIKANLAR

ALİ KOÇ'UN KONUŞMASI

Umarım bugün ve yarın hayırlara vesile olur. Sayın başkanım, Fenerbahçe tarihine yazılacak çok önemli işlere imza attınız. Büyük hizmetleriniz oldu. Tesisleşme, stat, amatör branşlar, hayatınızı Fenerbahçe'ye vakfetme... Tüm bunlar için size minnettarım. 3 Temmuz saldırısında ödediğiniz ve camia olarak ödediğimiz bedel, bu süreçte dimdik duruşunuz, kaçtı derken Türkiye'ye dönmeniz, kaçtı diyenlerin kaçması, bizlere verdiğiniz cesaret tüm Türkiye'ye örnek olmuştur. Bunun için de bilhassa minnettarız. Her zaman yanınızda olduk, olacağız. Fenerbahçe camiası, alçak FETÖ saldırısına karşı ayakta durmuştur. Ne şikesi memleket elden gidiyor sözünüzü biz anladık, tüm Türkiye'nin anlaması zaman aldı. Liderliğinizdeki Fenerbahçe olmasa bu durum çok daha vahim olabilirdi. Allah korusun, bundan sonraki süreçte arzulamadığımız bir sonuç çıkması halinde saçınızın kılına bir zarar gelse, bu camia aynı refleksi bir saniye düşünmeden sergileyecektir. Aklı olan her Fenerbahçeli, bu süreçteki katkılarınız için daima müteşekkir olacaktır. O dönemlerde bizler de var gücümüzle mücadele ettik. Takdir sizindir.

Sevgili kongre üyeleri, bugüne kadar çok şey yaşadık. Üzüldük, arzulamadığımız konular oldu. İki taraf da çok ifade kullandı. Bilhassa benimle ilgili muhtelif hususlarda itham ve iddialarda bulunuldu. Bazı hadiselerle ilgili gerçekleri çok farklı şekilde ifade ettik. Tek tek gerekli yanıtları verdiğim hususlarla ilgili, karşılıklı konuşalım istedim. Siz yanaşmadınız. Bu konularda daha fazla meşgul etmeyeceğim. Sizler de en az benim kadar bu durumdan rahatsız olmuşsunuzdur. Bu duruma geleceğimizi tahmin etmiyorum. Doğruları kimin söylediği konusunu kongre üyelerinin vicdan ve takdirlerine bırakıyorum. Birimizden biri doğruları söylemiyor. 

Camiamızın neden değişime ihtiyacı olduğunu anlatacağım. Yaptığımı toplantılarda eski günlere nasıl dönebileceğimizi, nasıl ilerlememiz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ekonomik ve mali hamleler öncelik, futbol yapılandırması, amatör yatırımlar... Mali konularda sürdürülemez yapıdayız. Bu şekilde devam edilemez. Futbol anlayışımızı baştan aşağıya değiştirmeliyiz. Nasıl yeni bir felsefe getireceğimizi söyledik. Olimpik branşları nasıl bir adım ileri götüreceğimizi anlattık. Bir de camiaya bakış açımızı... Fenerbahçe'nin kenetlendiği zaman neler başarabileceğini anlattık.

Bugün farklı pencereden anlatacağım. Öncelikli eleştirilerimi finans ve sportif değil, bundan çok ama çok vahim yaramız üzerinden anlatmaya çalışacağım. Yarınları tehdit eden yaralardan bahsedeceğim. İlk defa bunlara değineceğim.

Taraftarımızın neden tepkili olduğunu, neden tribünlerin dolu olmadığını, sokaktaki Fenerbahçelilerin neden kan ağladığını, küstüğünü daha iyi anlayacaksınız. Bu gerçekler içimizi acıtsa da yüzleşmek durumundayız.

Sayın başkanım, çoğu kez kimse Fenerbahçe'den büyük değildir dediniz. Şunu unuttunuz, siz de Fenerbahçe'den büyük değilsiniz. Bugün geldiğimiz noktada kendinizi Fenerbahçe'nin önüne geçirdiniz. Size unuttuğunuz büyük bir konudan bahsedeceğim. İnsandan söz edeceğim. Her golün, her sevinci kaynağı insan...

Fenerbahçe tarihi bir bütündür. İlk başkandan, ilk efsanelerimize... Tüm isimler Fenerbahçe'nin ayrılmaz parçalarıdır. İnsan faktöründe yaptığınız sayısız hatayı düşününce neden istenilen başarıların gelmediğini daha iyi anlayacaksınız.

Siz kendi doğrularınıza göre Fenerbahçe tarihinin işinize gelmeyen kısımlarını görmezden geldiniz. Her başarıya ben dediniz, başarısızlığı başkalarına bağladınız. Bu sene kaçan şampiyonluktan da kendiniz hariç herkesi sorumlu tuttunuz. Hem bugün hem de genelde neden özeleştiri yapmadığınızı, 20 senede kendi sözlerinizden pişman olmadığınızı bugün daha iyi anlıyorum. Bugün mecburen yayıncı kuruluşu izliyoruz. Revivoları Alexleri, kendi TV'mizde göremiyoruz. Bu efsaneler sanki tarihimizden silinmiş. Kendi geçmişinizi de sildiğinizi fark etmiyor musunuz? Bu noktada Alex mevzusuna girmek istiyorum. Başkanımıza katılıyorum, Alex hiçbir zaman seçim malzemesi yapmamalıyız, Alex'in gitme zamanı gelmişti. Ya hoca ya Alex olacaktı... Buna rağmen kendisiyle veda edişimizi hiçbir zaman sindiremedim. Alex'e belgesel izni verilmemesi, stadımıza sokulmaması nasıl bir zihniyet ürünüdür? Fenerbahçe'ye faydası mı olmuştur? Zaten Alex'i bu taraftarın gönlünden silemezsiniz. Aynen Lefter gibi, Can gibi, Cemil gibi... Bunları yok saymak mümkün değildir.

Sayın başkanım, siz her yıl kendinize göre haklı nedenlerle futbolcuları, hocaları silerken bizler de büyük yıkım yaşıyoruz. Hem biz yetişkinler, en büyük zararı çocuklar zarar görüyor. Bizler futbolcuları içimizden attıkça küçük kalpleri ağlattık. Bu zararın zirvesini Alex'te yaşadık. Değerlerimizle vedalaşma şeklimizle çocuklarımızı kaybettik. Onların idollerine kötü muamele yapınca onları kazanmak çok zor oluyor. Ben de içinde bulundum. Ben de belki bunların bazılarının parçası oldum. Hep bir neden vardı... Eskiden her şey iyi miydi? Sayın Abdullah Kiğılı gibi biri, birçok çalışan... Hep mi onlar suçluydu? Biz bu sevgi bağlarını ne zaman kaybettik? Soruyorum size. Sizce normal mi yaşadıklarımız? Başarı yaşadığımız her sezon, özellikle teknik direktörlerimizin başarılarını hep küçümsediniz. Başarı yakalamış denklemleri sürekli bozdunuz. Sanki kendiniz ödemiş gibi, biz parayı vermesek şampiyon olabilir miydi dediniz. Aslında iyi başkan, şampiyon yapacak hocayı seçer, zaferlerden sonra da hocayı, kadroyu, herkesi taçlandırır. Onlarla gurur duyar, mütevazı bir şekilde keyif yaşar. İnsan, iyi bir başkan olarak teknik direktörle yarışmaz. İnsan kendini şampiyon yapan her teknik direktöre kamuoyunu ikna edemeden yollar mı? Takımı şampiyon yapan hocaya, 2. sezon 2. iken git denir mi? Şampiyon olan, Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yaklaşan hoca gönderilir mi? Şampiyon yapan hocayı özel hayatı nedeniyle göndermez. Hem de en erken şampiyonluğu yapan hocayı... Her insan kötüyse, suçluysa, siz yöneticilerimiz iyi değilmişsiniz o zaman? Hep kötü insanlar seçmişsiniz. Bunun başka anlamı yok. Çünkü hep onlar suçlu. Herkesin uzaklaştırılmasını gerektirecek bir neden var. İşadamı olarak hep yanlış yatırım mı yapacaksınız? Fenerbahçe bu nedenlerle hiçbir başarının cezası kalmadığı bir kulüp olmuştur. Ben buna yazık derim. Biz bunu hak etmiyoruz. Tam tersine bizler başarılardan dolayı bağrımıza basmak istediğimiz kahramanlar istiyoruz. 

Bu süreçte sürekli söylediğim bir söz var. Çocuklarıma da sık sık söylüyorum: Kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyi, başkasına da yapmayın.

Kötülük yarışlarından hiçbir şey kazanmadık. Israrla iyilik yaparsak topluma Fenerbahçe farkını yaratmış oluruz. Allah her zaman doğrunun ve iyinin yanındadır. Biz her zaman takımımızı teşvik edeceğiz. Gerekirse rakiplerimizi de alkışlayacağız. Rakiplere saygı göstereceğiz. Saygı görmek için saygı göstermeliyiz. Bir gülücüğün hiçbir maliyeti yok. Ulu Önder Atatürk'ün tarif ettiği mertlikte, centilmenlikte hareket edeceğiz. Küfüre karşıyız demek yetmez, bunları uygulamalıyız. Hiçbir rakibimize 2. sınıf muamele yapmamalıyız. Kan davası gibi kin tutmayacağız. Sürekli husumet istemiyoruz. Türk sporu artık bu nefret diliyle, bu şiddetle hak ettiği yere gelemiyor. Bindiğimiz dalı kesiyoruz. Sponsorlar korkuyor.

Biz bunları yaparken Türk sporunun tüm paydaşlarının da benimsemesi gerekiyor. Biz bunu tek başına yapamayız. Statlarda küfüre karşıyız. Bunun da ilk savaşını başkanımız verdi. Yönetime yapılan bütün küfürleri kınıyorum, saygısızlıktır, yakışmıyor. Ancak lütfen şunu bilelim ki, hiçbir yöneticinin de seyirciye küfür etme hakkı yoktur. Bir kulübü, taraftarları yüceltir. Bu kulübün sahibi taraftarlarıdır. Kongre üyeleri, taraftar oldukları için kongre üyesi olmuştur. Taraftar her zaman hancı, diğerleri yolcudur. Taraftarları dizayn etmenin tahribatını görüyoruz. Tribünler kapatıldı, kombineler yenilenmedi. Hala bu durumdayken önümüzdeki sezon için, önümüzdeki sezon tribünlerle ben ilgileneceğim dediniz. Taraftar gelmezse yenilerini getiririm dediniz. Hayretle dinledim, inanamadım. Hangi yenileri getireceksiniz?

Son yıllarda uğradığımız mali zararlar arasında neredeyse hep gecikmeli yapılan transferler... Gecikmeli uyum... Yanlış transferler, suçu oyuncularda aramak... 2-3 yılda bir iskeleti değişen takım... Hiçbir kurumda başarı yakalanamaz. Biz futbolcularımızı zaten kendimiz yetiştirmek zorundayız. Özkaynaktan futbolcu yetiştirmek zorundayız. Altyapıda en iyi imkanlarla 10 yaşından itibaren futbolu öğrenmiş, kanı sarı-lacivert akan gençler yetiştirmeliyiz.

Tüm çabalara karşın son 20 yılda sürekli oynayabilen genç oyuncumuz neredeyse olmadı. Belki bize gençken gelen Semih'i sayabiliriz. Barcelona, dünyanın en iyi takımlarından biri. Lütfen bir düşünün kaç yıl boyunca kadrosunu ezbere sayabildiniz... Ana iskeleti koruyup takviyelerle her zaman tepeye oynadılar. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yoktur. Biz ne yaptık? Takımımızı tanımayan Terraneo'ya tüm takımı emanet ettik. O ne yaptı? Takımın en ateşli, taraftarla en yakın futbolcularını bir günde harcadı. 8-9 futbolcu aldı. Sonuç? Yine şampiyon olamadık. Van Persie'yi aldı. Hiçbir fayda alamadığımız Van Persie sorulunca suçu yine ona attınız. Biz neden ona hala maaş ödüyoruz? 78 bin euro maaş ödüyoruz. Ben 2 senede futbolla ilgilenmedim dediniz. Bunun altından böyle bir sonuç çıkıyor, ilgilenseydim daha başarılı olurduk. O zaman keşke ilgilenseydiniz, siz bu kulübün başkanı değil misiniz?

Özetle her başarısızlakta başkasını suçlu bulan zihniyetle ilerlemek mümkün değil. Şayet bizi bu kutsal göreve layık görürseniz, bu yönetimden çok farklı bir anlayış benimseyeceğiz. O yüzden en büyük transferimiz felsefe değişikliği diyoruz. Süreklilik diyorum. Bunun en büyük örneği, kalbimizde yatan biri. Biz bunu sağlayamadık. Taraftarlarımızı bezdirircesine sürekliliği yakalayamadık. Bizim ideal örneğimiz rahmetli büyük Fenerbahçeli Serkan Acar olmalı. Genç takımdan gelip, yıllarca A Takım'da oynayıp, sonra yöneticilik yapmıştır. Anısını adına sizlerden bir alkış rica ediyorum.

İşte bütün bu hatırlattıklarım üzerinde size artık her zerresi barışmış, huzurla yaşayan, demokratik bir kulüp vadediyorum. 3 Temmuz her bir Fenerbahçelinin kırmızı çizgisidir. Sanki biz bu konuyu hafife alıyoruz. Allah korusun, ne sizin, ne yöneticilerimizin, bundan sonraki süreçte hiç beklemediğimiz bir sonuç çıkarsa aynı refleksi gösteririz. Yargıtay'ı benim adaylığıma bağlamanız, yüce Türk adaletine saygısızlıktır. Allah böyle bir durumu bir daha göstermesin. Ağızları sulanarak, büyük keyif alarak, zevk içinde bizi linç eden insanlar... Hala aynı yerdeler. Bugün en büyük FETÖ düşmanı gibi görünüyorlar. Ama bazıları size yakın duruyor. Sayın başkanım, şu konuda lütfen içiniz rahat olsun; başka bir başkanlık döneminde tazminat savaşı verilmesi gerekiyorsa sizin rehberliğinizle, liderliğinizle bu mücadele verilecektir. Hiç şüpheniz olmasın.

Evet kırıldım, kızmadım ama kırıldım. Beni kaçmakla itham ettiniz, sonra yanımdaydı dediniz. Vicdanı olan kimse beni böyle suçlayamaz. Ben her şeyi 3 Temmuz'a bağlanamaz derken ne demek istiyorum? Ne demek hafife alıyormuşum? Konuşmanın başından beri bahsettiğim yaklaşım biçiminden bahsediyorum. Ben nasıl 3 Temmuz'u hafife alabilirim? Samimi kimse de buna inanmıyor.

Yeni bir hikaye yazmanın, beyaz sayfa açmanın tam zamanı şimdi!

Sizlere ve büyük Fenerbahçe taraftarlarına sonuna kadar güveniyorum. Ben size inanarak yola çıktım. Başta belki inanmadınız. Süreç ilerledikçe sizler de bana inandınız. Sonra beraber yürüdük ve buraya kadar geldik. Yarın son günü. Sayenizde bir hayal gerçekleşmek üzere. Hiçbir zaman seçilip seçilmeme korkusunda olmadım. Adaylığımı koyarken de önce Allah'ın takdiri ve sizlerin oyları demiştim. En büyük korkum bu beklentiye nasıl layık olacağımız. Bize güvendiniz, bizi umut olarak gördünüz. Sizin bu kutsal görev için bize güvenmenizi zannetmeyin ki kolay bir şey olarak görüyoruz. Hatamız olmaz mı, olur. Güveniniz hiçbir zaman suistimal edilmeyecektir.

İnşallah hep beraber çok güzel günler göreceğiz. Biz sizlere hayal vadetmiyorum. Ben bilmez miyim, hayaller anlatmayı. Biz hayallerimizi gerçekleştirmek için bu müthiş camianın, bu müthiş potansiyelini gerçekleştirmek için gerekli iklimi yapacağımızı vadediyorum.

Sayın başkan, belki beni birazdan yapacağınız konuşmayla yok etmeye çalışacaksınız. Ne yaparsanız yapın, bunu başaramayacağınızı düşünüyorum. Şunu bilin ki; herkes her şeyin farkında, herkes bilinçli. Seçim sonucu ne olursa olsun, taraftarla aramdaki gönül bağını koparamayacaksınız. Yüksek Divan Kurulu'nda yaptığım konuşmada kazanmak için her şeyin mübah olduğu bir seçim olmaması gerektiğini, sonuçta Fenerbahçe'nin kazanacağı bir ortam olmasını diledim. Çok uğraştım bunun için. Her adımımı, her sözümü itinayla seçtim. En büyük tenkiti de buradan gördüm. Böyle seçim mi olur dediler. Hatta bir üye, mail yolladı. Kısaca şöyle dedi; siz başkana çalışıyorsunuz. 11 Mayıs'a kadar böyle devam ettim. İnsan sevdiğinden, saydığından, sadık olduğundan zarar görünce kırılıyor. Üzülerek söylüyorum... FETÖ'cü iması yaptınız, camiayı böldü dediniz. Etrafınızdaki bazıları, aileme laf etti. Siz seçim öncesi farklı, sonrası farklı davranıyorsunuz. Açık ortamlarda farklı, kapalı ortamlarda farklı konuşuyorsunuz. Kırıldığımı, üzüldüğümü, kalbimin bir parçasının koptuğunu biliyorsunuz. Allah korusun, başınıza bir şey gelse yanınızda ilk beni göreceğinizi biliyorsunuz.

Başkanımız haklı bu konuda... Bir arkadaşının elini sıkmadın dedi. Ama artık kimin elini sıkacağımı bilemiyorum. Bana kötülük yapmış insanlar var yanınızda başkanım.

Üzülüyorum bu konuya geldiğimizde. İki konuda açıklama yapmak istiyorum. İnternet sitemizden açıklama yaparız. Maçta değiliz, Fenerbahçe Genel Kurulu'ndayız. Kendinize gelin lütfen. Şuraya gelirken derbi maçta gibi güvenlikle geldim, içim acıyor. Sapla samanı karıştırmayın lütfen. 

Mali bu konularda bazı açıklamalar yapacağım ama yeri değil. Kime oy verirseniz verin, örnek olalım. Tarihi bir seçim... Biz her anlamda farklıyız.

Daha fazla devam edemeyeceğim, teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Umarım kazanan Fenerbahçe olur.

AZİZ YILDIRIM'IN KONUŞMASI

Lütfen herkes kendine gelsin. Bak 20 sene bu kulübe hizmet ettim. Bu kulüp için hapis yattım, ayıp oluyor. Yarın buradan üzülerek ayrılırsınız. Nedir paylaşamadığınız? Yarın seçim var, kim kazanırsa o başkan olur. Burası kongre salonu, ayıp ya ayıp. Tribünde bağırmayanlar, burada bağırmasın. Hepinize söylüyorum. Birbirinize saygılı olun. Böyle bir şey görmedim. Ali Koç bizim düşmanımız değil ki. Bu nedir ya? Polis, lütfen şurayı boşaltsın.

Bu kongre birçok defa beni, devlet okullarında okumuş, hiç kimseden farklı olmadığını bilen bu kardeşinizi bu şerefli göreve layık gördü. Neden mi bunu önemsiyorum? Fenerbahçe elitist bir seçim yapmadı. Şan, soy, sopa bakılmadı. Gönülden gönüle baktık. Ruhumuz bir diyerek tarihimiz açısından çok önemli bir yola çıktık. Fenerbahçe bana büyük bir onur bağışladı. Sadece 1 oyla kazandığım için değil, her birinizin saygıdeğer olduğunu bildiğim için söylüyorum.

Muhalefetin en çok vurgu yaptığı şey, değişim. Elbette değişim yararlıdır ama doğru zamanda, doğru şekilde yapılıyorsa... Bize muhalefet edenlerin değişimden bahsettikleri şey, sanki ben ve arkadaşlarım değişirse, sihirli bir değnek dokunacak ve her şey değişecek. Bunu sizin takdirinize bırakıyorum.

Ali Koç, 101 kişinin BİMER'e yaptığı başvurudan endişe duyuyor. Bundan endişe duyan biri Fenerbahçe için hesap sorabilir mi? Ben bir yıl hapis yattım, hiçbiriniz bir gün bile yatamazsınız. O üzerinizdeki formaları bile ben yaptırdım. 3 Temmuz müthiş bir deprem etkisi yarattı. İş yerlerinizde sizler şikeci damgası yediniz. Çocuklarınız okula gitmek istemedi. Onlara sizin takım, başkanınız şikeci dediler. Ben bu davadan vazgeçemem. Susamam, susamayız! Sahip olduğu şirketlerin markasını düşünen biri, Fenerbahçe'nin haklarını savunabilir mi? Bu dilekçeden bizi sorumlu tutuyor, biz buna ihtiyaç duymayız.

UEFA'dan men edildik, Real Madrid'in başına bunlar gelse ne olurdu? Cristiano Ronaldo, Marcelo o takımda olur muydu? Devler Ligi'ni alabilir miydi? Her şeyi 3 Temmuz'a bağlamayalım, doğru. FETÖ ile şimdi öpüşüp barışalım mı? Öneriniz bu mu? Kim bizden özür diledi?

Diyorlar ki Aziz Yıldırım herkesle kavgalı. Hepsine cevap vereceğim ama isim isim olarak değil. Diyorlar ki Aziz Yıldırım herkesle kavgalı, Fenerbahçe'yi herkesle kavgalı hale getirdi. Nasreddin Hoca'nın fıkrası geliyor aklıma. Hırsızın hiç mi suçu yok? Hiçbiriyle kavgamız, şahsi meselem değildir. Daha sezonun ortasında rakip kulüplerle sözleşme imzalayan adamları isteyen savunsun. Fenerbahçe'ye karşı küstahlaşan adam cevabını alır. Bunun adı kavgacılıksa, kavgacıyım.

Kardeşim Ali, neden 19 ay önce ortada seçim yokken bu kampanyayı başlattın? Bu sezon tribünde yaşadığımız bölünmenin, seçim yarışıyla hiç mi ilgisi yok?

Ali Koç, Fenerbahçe'ye kurumsallığı getireceğini söylüyor. Aziz Yıldırım, Fenerbahçe'ye, Fenerbahçe de Türkiye'ye kurumsallığı getirdi. Biz gelmeden önce gelirleri, kulüplerin temsiliyeti ne durumdaydı hatırlıyor musunuz? Fenerbahçe'yi tüm kulüplerin izlediği rol model haline getirmedik mi?

Çektiğim acıyı en çok, arkadaşları tarafından şikeci diye dalga geçilen çocuklar, tribünlerde takımı için şikeci diye bağrılan taraftarlar anlar. Herkes vazgeçse o çocukların hakkı için ben vazgeçmeyeceğim.

AZİZ YILDIRIM'DAN ALİ KOÇ'A ÇAĞRI

"SEN FUTBOLU YÖNET, BEN AMATÖR ŞUBELERİ. FENERBAHÇE KAZANSIN!"

Sayın Ali Koç, mali açıklama yapacaktın. Bu kulübe ne veriyorsan aynısı ben de koyacağım! Kazanacaksa bir kişi kazansın ama Fenerbahçe kazansın! Sayın Ali Koç, ikimiz de aynı parayı koyalım. Sen futbolu çok iyi biliyorsun, gel futbolu sen yönet. Ben amatör branşları yöneteyim. Fenerbahçe kazansın. Demek ki Fenerbahçe başkanlığı böyle bir fedakarlığı yapacak kadar kıymetlidir. Bu görevi 20 yıldır yapmaktan gurur duyuyorum. 1 fazla veren almasın, herkes versin, kazanan Fenerbahçe olsun. Gelin sonunu birden çözelim. Aziz Yıldırım futbolda başarısız diyorsunuz ya, anlaştık. Siz de koyun, ben de koyayım. Böylece kulübün imkanlarını 2 kata çıkaralım. Siz futbolu kurumsallaştırın, biz de hak hukuk mücadelemizi inançla sürdürelim.  İşte size bir turnusol kağıdı. Ey üyeler, kim Fenerbahçe için Fenerbahçeli, kim kendisi için Fenerbahçeli bunu görmek için iyi fırsat. Yarın vereceğiniz karar ne olursa olsun, yakın gelecekte hakim önünde Fenerbahçe için hesap veren yine ben olacağım. Bir nefer olarak, Aziz Yıldırım duruşuyla orada olacağım. Darağacında olsam bile, son sözüm Fenerbahçe. 12 Mayıs 2012'de Aziz Yıldırım Metris'te yatarken siz burada değil miydiniz? Galatasaray burada kupayı kaldırdı, niye önlemediniz? Ben burada olsam o kupayı kaldıramazlardı! 

Doğrular maalesef acıdır. Sayın Ali Koç, neden Andre Santos, Diego Lugano gittiğinde müdahale etmedin? Aranızda toplayın 5-10 milyon verseydiniz de o çocuklar gitmeseydi, Fenerbahçe şampyion olsaydı olmaz mıydı? Alex'i benim kadar hiç kimse sevemez. Hepiniz burada yuhalarken ben tek başıma ayağa kalktım alkışladım. Hepinize rağmen alkışladım! Ali bey, Ümit Özat arıyor şu anda. Denizlispor maçında burada kırmızı kart gördükten sonra sizin locanıza çıkmış gelmiş. Ona kötü bir söz söylemişsiniz, odanızdan attırmışsınız. Telefonda şu an, bağlanmak istiyor Ümit Özat...

Ali bey, sana içeriden kim bilgi veriyorsa yanlış veriyor. Biz Terraneo'ya maaş değil, eşit bölünmüş şeklinde tazminat ödüyorduk. Galatasaraylı, Beşiktaşlıları üye yapıyormuşum. Aziz Yıldırım bilerek ve isteyerek üye yapmamıştır ama bilmeden yapmış olabilirim. Ne dedik biz, 'Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak' dedik! Ali Koç'un listesinde olduğu söylenen biri 'Trabzon, Fenerbahçe'nin yerine Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor, her yer Trabzon olsun o zaman' diye tweet atmış. Hayırlı olsun. Listesinde mi değil mi bilmiyorum. Ali Koç'un listesindeki Burhan Karaçam, 1980 yılında Galatasaray kulübüne üye olmuş. 1995'te ayrılmış, bizde üye olarak kalmış."

ALİ KOÇ, AZİZ YILDIRIM'A CEVAP VERMEK İÇİN KÜRSÜDE!

İstediğimiz noktaya geldik. Ben bu noktayı uzun zamandır istiyordum. TV'ye çıkalım dedim, tenezzül etmediniz. Kavga etmek istiyorsanız buyurun edelim. Küçükken ebelemece oynardık. Dedim ki sayın başkan, çıkalım konuşalım. Her şeye laf yetiştirdiniz bu hariç. Ne oldu da burada kükrüyorsunuz? Son dakika gelip gol atarsınız, sizin tarzınız bu. Bir kere sayın başkanım çok rahat yalan söylüyorsunuz. Ben üzülüyorum. Ümit Özat... İsterse bağlansın. İsterse bağlansın. Murat Özaydınlı burada mı? Olayı anlatacağım. Maçı hatırlamıyorum. Rize maçı, sene 2004. Kalecimiz Rüştü'ydü. O zaman Ümit de kaptandı. Kırmızı kart görmüştü. Önemli değil hangi maç olduğu. Ben de locamda maç izliyordum. Ümit Özat da Murat Özaydınlı bizim locada diye gelmişti. Ben maçı seyrediyordum, içeride olduğunu bilmiyorum. Bir pozisyon oldu, gayrı ihtiyari böyle 'Allah belanı versin' falan diye bağırdım. Sonra Ümit Özat geldi, ne diyorsun falan dedi. Sonra çıktı. Murat Özaydınlı ile Ümit Özat'ı dışarı çıkardılar. Yakışıyor mu ya, 20 yıllık taht için. Valla bravo, büyük başkan!

Siz Fenerbahçe başkanlığınızı açık arttırmaya çıkarmışsınız. Siz bizi gerçekten anlamıyorsunuz. Böyle para verme imkanınız varsa niye vermiyorsunuz? Fenerbahçe için dopinginiz oluyorsam helal olsun bana.

Burhan Karaçam konusuna gelelim... Evet doğrudur, ben bunu bilmiyor muyum? Sina Afra yönetimimizde yok. Belki onun için tedbiri kaldırdınız. Burhan Karaçam, sizin Fenerbahçe Bank'ı incelesin diye göndermiştiniz. Onlar galiba dolandırıcı çıkmıştı. Bugün benim yanımda diye itibarsızlaştırmak gerekir. Galatasaray Adası'nı kullanmak için üye olmuştur. Ağabeyimi benden daha çok sevdiğinizi düşünüyorum. Rahmetli Mustafa Koç'u... O da at sporuna meraklıydı, mecburen Galatasaray üyesi olmak zorunda kaldı. Çünkü Galatasaray'ın at şubesi vardı. O da mı Galatasaraylı idi?

Siz başka takımın taraftarlarını, bilerek ya da bilmeyerek... Bilabedel yapıyorsunuz. Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak derken bunu kast ettiğinizi bilmiyordum. Binlerce kişinin aidatını ödüyorsunuz. Mehmet Ali Bey de söyledi. Yalansa onun yalanı. Size soruyorum... Binlerce insanın aidatını ödüyor musunuz, ödemiyor musunuz? Ben karımın, kayınvalideminkini ödüyorum. Topunuz gelin, neyiniz varsa getirin.

Daha ciddi konulara gelelim... Geçen Lig Radyo'ya çıktım. Bir soru sordular. Başka birkaç yerde daha sordular. Kulüpten arayıp sorulmasını istiyorlarmış. Neden takımın dağılmasını engellememişim... Ali Yıldırım şahittir, Aykut hoca, sen, ben, Nihat Özdemir vardı. Ben ne demiştim? Biz bu takımı şampiyon yapmalıyız, pamuk eller cebe, her birimiz 10 milyon dolar verelim dedim mi demedim mi? Sayın Nihat Özdemir dedim mi, demedim mi?

Sayın başkanım çamur at izi kalsın olmaz. Çok daha ciddi bir konu var. Biz bu kürsüde Fenerbahçemizin ne olmasını istediğimizi konuşacağız sanıyordum. Cimer-Bimer konusu... Yok efendim bir suç duyurusundan korkarmışım. Size yarın Allah korusun, bir otobüs çarpsa Fenerbahçe'yi koruyacak başka biri yok mu? Bimer-Cimer konusu ciddidir. Doğruları çarpıtıyorsunuz diyordum, yalan söylüyorsunuz. Selim Soydan geldi, bana dedi ki, 'Ben bir FETÖ projesiymişim' öyle demişsiniz.

Burada kupa kaldırma mevzusu... Sayın Mahmut Uslu da demişti. Ben o gün sahadaydım, gaz yedim. Ben mi kaldırttım kupayı? Benden dolayı mı kaldırıldı kupa? Yönetime almak istediğiniz Nihat Özdemir de vardı. Nihat Özbağı da vardı.

Mali konulara gelelim... Siz ne verecekseniz söyleyin, ben bir fazlasını vereceğim.

SON SÖZ AZİZ YILDIRIM'DAN

Yalan söylüyor! Burada Ümit Özat telefonda, cevap veremiyor. 150 milyon veriyorum sponsorlukla birlikte. Hepsi kulübün kasasına. 1 lira artırma eksiltme yok.

PUSULA RENKLERİ BELLİ OLDU

Fenerbahçe Kulübü'nün Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda pusula renkleri belli oldu. Aziz Yıldırım için "sarı", Ali Koç için "beyaz" renk kullanılacak. 

Mosturoğlu, renk seçimi öncesinde, "Biz zaten daha önce Semih Bey'le renk konusunda anlaşmaya varmıştık. Biz sarı rengi alıyoruz" ifadelerini kullandı. Yarın yapılacak olan oy verme işlemlerinde Aziz Yıldırım sarı, Ali Koç ise beyaz oy pusulalarıyla seçime girecek.

KONGREDE GERGİNLİK

Fenerbahçe Kongresi'nde yapılan konuşmalar üyelerin tepkilerine neden oldu. Suat Müftüoğlu, Asbaşkan Şekip Mosturoğlu'nun okuduğu faaliyet raporunu eleştirerek, "Sanki faaliyet raporu değil, seçim konuşması" ifadelerini kullandı. 

Müftüoğlu'nun yönetimi eleştirmesinin ardından tribünlerde bulunan üyeler arasında tartışma çıktı ancak yaşanan gerginlik çok büyümeden yatıştırıldı.

Suat Müftüoğlu'nun ardından konuşmak için sahneye gelen Haluk Burcuoğlu da, "Kendi futbolcuna küfür eden güruh" açıklamasında bulununca, bu kez Ali Koç'a destek verenler sinirlerine hakim olamadı ve Burcuoğlu'nu yuhaladı.

Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, tarafları sakinleştirmeye çalışsa da bu pek mümkün olmadı. Tribünde bulunan Başkan Adayı Ali Koç da, gerginleşen tribüne gelerek sakin olmalarını istedi.

ORTAM YİNE GERİLDİ

Kongre üyesi Kaya Enişte’nin “Bu kulüpte başkanı biz seçeriz, tribünler değil. Tribünler sadece yeniçeridir” diyince yuhlandı.

İBRA EDİLDİ

Fenerbahçe'de yönetim kurulu yapılan oylama sonucunda ibra edildi

YÖNETİM KURULU LİSTELERİ

Aziz Yıldırım'ın listesi: Mithat Yenigün, Mehmet Kocadon, Nihat Özbağı, Mahmut Uslu, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Mehmet Şekip Mosturoğlu, Ömer Temelli, Önder Fırat, Ozan Balaban, Ahmet Özokur, Fatih Öztürk, Selim Kosif, Ahmet Ketenci, Metin Doğan.
 

Ali Koç'un listesi: Semih Özsoy, Nevres Erol Bilecik, Mehmet Burhan Karaçam, Sevil Zeynep Becan, Şaban Erdikler, Mustafa Tankut Turnaoğlu, Fethi Pekin, Metin Şen, Turhan Şahin, Mustafa Kemal Danabaş, Acar Sertaç Komşuoğlu, Simla Türker Bayazıt, Ömer Okan, Burak Çağlan Kızılhan.

SINAV UYARISI

Öte yandan kongreyle aynı andan stadın yanındaki okulda LGS olduğu için Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük'ten defalarca uyarı geldi. Küçük "Yan okulda sınav var. Öğrencilerin velileri bizleri protesto etmeye başlamışlar. Lütfen sınav bitene kadar sessiz olalım" dedi.

İKİ BAŞKANIN DESTEKÇİLERİ AYRI TRİBÜNLERDE

Bu arada Ali Koç'u destekleyen üyeler Fenerium alt tribününde sağ tarafta yer alırken, Aziz Yıldırım'ı destekleyenlerin Fenerium alt tribünü orta kısmında oturdukları görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.