Galatasaray'ın yeni başkanı: Mustafa Cengiz... Dursun Özbek kaç oyla kaybetti?

Tarihi seçimde Dursun Özbek'i geride bırakan Mustafa Cengiz, Galatasaray'ın 37. başkanı oldu. 17. sandık sonucunun ardından Dursun Özbek, Mustafa Cengiz'i tebrik ederek salonu terk etti. Mustafa Cengiz toplam 1578 oy aldı.

Galatasaray'ın yeni başkanı: Mustafa Cengiz... Dursun Özbek kaç oyla kaybetti?
20 Ocak 2018 Cumartesi 19:52

Galatasaray'da kararı 18 Aralık 2017'de alınan olağanüstü seçimli genel kurul sona erdi! Galatasaray başkanlığı için 23 Mayıs 2015'te göreve gelen Dursun Özbek ve Mustafa Cengiz yarıştı. Sandık sonuçlarına göre; 1578 oy alarak, 1432 oy alan Özbek'i geride bırakan Mustafa Cengiz, Galatasaray'ın 37. başkanı oldu.

Galatasaray'ın yeni başkanı Mustafa Cengiz'in ilk sözleri:

"Değerli Galatasaraylılar, tekrar aynı sözleri etmek istiyorum. Mevlam ne eylerse güzel eyler. Her şeyin hayırlısı olsun. Bugün burada sizler, Galatasaray tarihinde bir ilki yaşattınız. İlk kez başkanın girdiği seçimde diğer aday seçim kazandı. İlk defa sanırım 5 sandıktan sonra geriden gelen bir aday seçimi kazandı. Siz bir çığır açtınız. Samimi olarak söylüyorum, çok teşekkür ederim. Ben Galatasaray'da sıradan bir neferim. Hizmet için buraya geldim. Sizlerin yüreği, sizlerin aklıyım. Siz ne iseniz oyum. Özellikle Divan'a, gözetmenlere teşekkür ederim. Çok dürüst, düzgün bir seçim realize ettiniz. Söylediğim tek şey vardı; açık, şeffaf bir Galatasaray. Doğruların realize edildiği bir Galatasaray... Sizler olmadan ben bir hiçim. Galatasaray şu Lise'de 7 kişiyle kuruldu, şu anda sempatizan sayısı 100 milyona yakın. Bu değerli markayı layık olduğu en değerli yere çıkaracağız. Sizin varlığınız en önemli faktör. Bana oy atmayanların da başkanıyım, samimi olarak söylüyorum. Beni tanıyanlar böyle bir kişiliğim olduğunu bilirler. Kendimi iyi tanıtamaşım diye üzülürüm, onların da oylarını almaya çalışırım. Galatasaray'da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne sahada, ne ilgili federasyonlarda, 14 branşta şahlanmanın startını vereceğiz... Biz Ali Sami Yen'e, yaşayan başkanlarımıza gereken özeni de göstereceğiz. Sevgili başkanım erken gitti. Samimi olarak yaptığı katkılar için teşekkür ederim. Biz başkan ve yöneticilerimize, burada tatil gününü harcayan Galatasaraylılara teşekkür ederiz. Hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Yaşasın Galatasaray!"

TOPLAM 
DURSUN ÖZBEK: 1627
MUSTAFA CENGİZ: 1703
GEÇERSİZ: 96

1. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 68
MUSTAFA CENGİZ: 56
GEÇERSİZ: 3

2.SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 96
MUSTAFA CENGİZ: 68
GEÇERSİZ: 5

3.SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 113
MUSTAFA CENGİZ: 69
GEÇERSİZ: 9
BEYAZ OY: 2

(Dursun Özbek'in oy kullandığı 3 numaralı sandıkta kendisine 113, Mustafa Cengiz'e 69 oy çıktı.)

4.SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 128
MUSTAFA CENGİZ: 78
GEÇERSİZ: 10
BEYAZ OY: 2

5. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 118
MUSTAFA CENGİZ: 109
GEÇERSİZ: 8
BEYAZ OY: 1

6. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 110
MUSTAFA CENGİZ: 98

7. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 86
MUSTAFA CENGİZ: 100
GEÇERSİZ: 8
BOŞ: 1

8.SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 74
MUSTAFA CENGİZ: 99
GEÇERSİZ: 9
BEYAZ OY: 2

(Mustafa Cengiz'in oyunu kullandığı 8 numaralı sandıkta kendisine 99, Dursun Özbek'e 74 oy çıktı.)

9.SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 65
MUSTAFA CENGİZ: 101
GEÇERSİZ: 4
BEYAZ OY: 2

10.SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 74
MUSTAFA CENGİZ: 96
GEÇERSİZ: 12
BOŞ: 2

11. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 84
MUSTAFA CENGİZ: 98
GEÇERSİZ: 1
BOŞ: 2

12. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 58
MUSTAFA CENGİZ: 123
GEÇERSİZ: 3
BOŞ: 1
BEYAZ OY: 2
(Mustafa Cengiz ilk defa öne geçti!)

13. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 61
MUSTAFA CENGİZ: 116
GEÇERSİZ: 3

14. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 60
MUSTAFA CENGİZ: 89
GEÇERSİZ: 11
BEYAZ OY: 1

15. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 78
MUSTAFA CENGİZ: 94
GEÇERSİZ: 3
BOŞ: 2

16. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 64
MUSTAFA CENGİZ: 90
GEÇERSİZ: 7

17. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 95
MUSTAFA CENGİZ: 93


18. SANDIK
DURSUN ÖZBEK: 191
MUSTAFA CENGİZ: 125
GEÇERSİZ: 11
BEYAZ OY: 1


Yeni dönemde başkan Mustafa Cengiz'in yönetim kurulu aday listeleri şöyle:

ASİL ÜYE: Celal Açar, Ahmet Sabri Şenkal, Acar Baltaş, Nejat Güney, Okan Böke, Adil Araboğlu, Emre Erdoğan, Cenk Soyer, Hacı Hüseyin Toprak, Ahmet Ünal Çeviköz.

YEDEK ÜYE: Mahmut Recevik, Mehmet Ömer Cansever, Dinç Üner, Erol Özmandıracı, Arif Badur.

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Mustafa Cengiz 1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğretimini Nizip’te almasının yanı sıra, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Üniversite yaşantısında ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

ARAPÇA, İNGİLİZCE VE FRANSIZCA BİLİYOR

İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği orta-doğu’da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.